Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozłucki obawia się o losy prywatyzacji GPW

0
Podziel się:

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA Wiesław Rozłucki obawia się, że Sejm może wycofać się z zaawansowanych już planów upublicznienia polskiej giełdy./ ISB /

*Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW)
Wiesław Rozłucki obawia się, że Sejm może wycofać się z zaawansowanych już planów upublicznienia polskiej giełdy. *

„Obawiam się, że wróci znowu dyskusja, czy prywatyzować giełdę, a myślałem, że będzie już tylko dyskusja, jak prywatyzować. Obawiam się, nie z deklaracji ministra skarbu, ale sejmowych wypowiedzi polityków” – powiedział Rozłucki dziennikarzom w piątek podczas Forum Akcjonariat.

W lipcu Rozłucki informował, że doradca przy prywatyzacji GPW zakończył prace i zaproponował resortowi skarbu dwustopniową prywatyzację, z udziałem oferty publicznej. Preferowana przez zarząd i radę giełdy forma prywatyzacji zawiera ofertę publiczną i mniejszościowy udział inwestora strategicznego, powiedział wówczas.

Obecnie Rozłucki przedstawił zmodyfikowaną koncepcję procesu prywatyzacji GPW poprzez przekazania części akcji GPW fundacji, która zajęłaby się rozwojem rynku kapitałowego.

„To jest mój pomysł i to może być jakiś sposób wyrwania się z tego pata. Przykładem jest Malezja – tam giełda została sprywatyzowana w ten sposób, że była publiczna oferta, a część akcji została przekazana fundacji rozwoju rynku kapitałowego i ma ona za zadanie krzewić ten rynek” – powiedział prezes giełdy w piątek.

Dodał, że podobnie mogłoby być w przypadku polskiej giełdy.

„Też mogłaby być oferta publiczna, ale oferta kombinowana: publiczna połączona z przekazaniem akcji takiej fundacji” – uważa Rozłucki.

Podkreślił przy tym, że może tylko proponować takie rozwiązania, natomiast decyzja nie należy do władz giełdy.

Jeszcze poprzedni minister skarbu, Jacek Socha, po kilkakrotnym przesuwanie terminu debiutu publicznego GPW stwierdził ostatecznie, że nie stanie się to w tym roku.

Obecnie największym akcjonariuszem GPW jest Skarb Państwa posiadający 98,8% akcji. Pozostałe walory należą do banków oraz domów maklerskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)