Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Arbitrażowy oddalił wnioski DT przeciwko Elektrimowi

0
Podziel się:

Sąd Arbitrażowy w Wiedniu oddalił we wtorek wszystkie wnioski Deutsche Telekom, dotyczące m.in. wznowienia postępowania arbitrażowego oraz roszczeń wobec 48% udziałów PTC, jakie DT chciał nabyć w ramach opcji kupna, poinformował w środę agencję ISB Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA i jego główny akcjonariusz./ ISB /

Sąd Arbitrażowy w Wiedniu oddalił we wtorek wszystkie wnioski Deutsche Telekom (DT), dotyczące m.in. wznowienia postępowania arbitrażowego oraz roszczeń wobec 48% udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), jakie DT chciał nabyć w ramach opcji kupna, poinformował w środę agencję ISB Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA i jego główny akcjonariusz.

„Sąd oddalił we wtorek wszystkie wnioski Deutsche Telekom złożone do trybunału, mające na celu m.in. wznowienie arbitrażu” – powiedział Solorz.

„DT nie miał podstaw, by dochodzić praw do opcji kupna, gdyż wykonaliśmy wcześniejsze decyzje trybunału w terminie. Elektrim uważa się za właściciela 48% PTC” – dodał.

Firmy Zygmunta Solorza kontrolują około 40% akcji Elektrimu SA, zaś sam Elektrim figuruje obecnie w Krajowym Rejestrze Spółek (KRS) jako 48-proc. udziałowiec PTC.

Deutsche Telekom, który ma 49% PTC i dąży od lat o przejecie kontroli nad spółką, zwrócił się w marcu tego roku do sądu arbitrażowego w Wiedniu o wyrażenie zgody na zmianę pozwu skierowanego wobec Elektrimu SA oraz kontrolowanej przez francuski koncern Vivendi spółki Elektrim Telekomunikacja (ET).

W praktyce oznaczało próbę ponownego otwarcia arbitrażu, dotyczącego udziałów w PTC.

DT chciał, by sąd uznał, iż telekom ma prawo do skorzystania z opcji kupna w odniesieniu do posiadanych przez Elektrim 48% udziałów w PTC.

Ponadto DT chciał, by sąd orzekł, iż DT dzięki skorzystaniu z opcji kupna skutecznie nabył prawa do posiadanych przez Elektrim udziałów.

Niemcy domagali się ponadto orzeczenia przez trybunał, że Deutsche Telekom może skierować również wobec Elektrimu Telekomunikacja roszczenie o zwrot udziałów w PTC w przypadku, jeśli ET zostanie uznane za udziałowca PTC przez polskie sądy.

DT w pozwie napisał ponadto, że chce zawieszenia postępowania arbitrażowego w zakresie dotyczącym Elektrimu Telekomunikacja, do czasu ostatecznego ustalenia statusu ET przez polskie sądy.

Przedstawiciele ET nadal oczekują na dalsze decyzje polskich sądów m.in. w tej sprawie.

Wyrok arbitrażu z końca 2004 roku kwestionuje jest wciąż kwestionowany przez Vivendi Universal, które argumentuje, że orzeczenie to jest wewnętrznie sprzeczne: sąd uznał, że Elektrim zawsze miał 48% udziałów w PTC, ale jednocześnie dał mu termin na ich odzyskanie. Ponadto w orzeczeniu stwierdzono, że nie dotyczy ono ET, ale jednocześnie umożliwia pozbawienie ET majątku.

Prawnicy reprezentujący Vivendi złożyli w austriackim sądzie powszechnym wniosek o otwarcie postępowania, które miałoby podważyć orzeczenie sądu arbitrażowego, na które w swoich stanowiskach powołuje się zarówno Elektrim SA, jak i DT.

W wyniku zmian w KRS operatora sieci Era i Heyah, przeprowadzonych przez Elektrim i DT w pierwszym kwartale tego roku, spółka Elektrim Telekomunikacja została wykreślona jako 48% udziałowiec PTC, zaś Elektrim i DT doprowadziły do wpisania na jej miejsce Elektrimu SA.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)