Notowania

usa
09.08.2018 08:50

Nowe sankcje USA na Rosję. Rubel najniżej od dwóch lat

Do końca sierpnia Stany Zjednoczone mają nałożyć na Rosję kolejny pakiet sankcji. Tym razem bardziej drakońskich niż poprzednie. To konsekwencja ataku bronią chemiczną na byłego agenta na terenie Wielkiej Brytanii w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kremlin.ru)
Prezydent Putin tego się chyba nie spodziewał. Rynek walutowy też

Waszyngton ustami rzecznik Departamentu Stanu zapowiedział w środę kolejne sankcje na Rosję. Kreml został o tym już poinformowany odpowiednią notą.

To konsekwencja ataku w marcu w Salisbury w Wielkiej Brytanii na byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego 33-letnią córkę. Ten dokonany został przy wykorzystaniu ciekłej postaci bojowego środka trującego typu Nowiczok - stwierdziły brytyjskie służby. Środkiem polano frontowe drzwi Skripala.

Kraje europejskie i USA wydaliły 100 rosyjskich dyplomatów po ataku. Teraz jednak Heather Nauert, rzecznik Departamentu Stanu, zapowiedziała dużo ostrzejsze posunięcia. - Ustalono, że Rosja użyła chemicznej lub biologicznej broni, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym - powiedziała w środę.

Zobacz też: "Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej"

Sankcje dotkną towarów „wrażliwych pod względem bezpieczeństwa narodowego” - zapowiedziała na konferencji prasowej. Będą jednak wyjątki, jeśli chodzi o przemysł kosmiczny, kooperację międzyrządową i obszary dotyczące środków bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Te wyjątki poddane zostaną "szczegółowemu przeglądowi".

- Sankcje dotkną towarów wartych potencjalnie setek milionów dolarów - powiedziała Nauert. - Wszystko zależy od Rosji, jak bardzo dramatyczny będzie miało to wpływ - dodała.

Wskazała, że drugi pakiet sankcji będzie „bardziej drakoński” i wprowadzony zostanie po 90 dniach, jeśli Rosja nie da „wiarygodnych zapewnień”, że podobne akcje nie zdarzą się już więcej i Kreml przestanie wykorzystywać broń chemiczną, a zarazem da dostęp do swoich obiektów inspekcji ze strony ONZ i międzynarodowych obserwatorów.

- Jeśli te kryteria nie zostaną spełnione - a wszystko zależy tu już od decyzji Rosji - druga runda sankcji zostanie wdrożona - zapowiedziała rzecznik.

Na te wieści natychmiast zareagował rynek walutowy. Rubel spadł o 1,9 proc. względem dolara, przebijając w ciągu środy nawet poziom 65 rubli za dolara. Tak nisko rosyjska waluta nie była od listopada 2016 r., kiedy ceny ropy naftowej wychodziły z dołka wyznaczonego w styczniu tamtego roku.

Kursy średnie rubla względem złotego w NBP

- Silna odpowiedź międzynarodowa odnośnie wykorzystania na ulicach Salisbury broni chemicznej to komunikat do Rosji, że jej prowokacyjne i lekkomyślne zachowanie nie zostanie bez reakcji - powiedział rzecznik rządu Wielkiej Brytanii wizytujący właśnie Waszyngton.

Wiadomość o sankcjach przyszła zaraz po tym, jak republikański senator Rand Paul powiedział, że dostarczył Putinowi list od Trumpa z propozycją współpracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: usa, sankcje usa na rosję, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2018

Ryszard Lwie setceGdyby nie prezydent Tramp to sankcje na Rosję byłyby zdecydowanie bardziej dotkliwe. Rosja i Putin rozumie tylko język siły. Dlatego trzeba zastosować … Czytaj całość

09-08-2018

Ryszard Lwie serceAle zlot trolli Wagnera z Petersburga. Bronią matuszki Rosji jak niepodległości. A to nic innego jak imperium zła jakby powiedział śp. Prezydent … Czytaj całość

10-08-2018

dziadekNowe sankcje a ropa drożeje,bo Putin ma dobre haki na Trampa.Na Hilary ma jeszcze lepsze,czyli nie ważne jak głosują jankesi,byle nasz kandydat … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)