Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Firma Kulczyka straciła odwiert. Wznawia prace w nowym miejscu

16
Podziel się:

Serinus Energy rozpoczął prace wiertnicze na odwiercie Moftinu-1007 w Rumunii, poinformowała spółka.

Serinus Energy jest jedną ze spółek należących do imperium Sebastiana Kulczyka.
Serinus Energy jest jedną ze spółek należących do imperium Sebastiana Kulczyka. (VIPHOTO)

Serinus Energy rozpoczyna prace wiertnicze na odwiercie Moftinu-1007 w Rumunii. W trzy tygodnie chce zejść prawie 1500 metrów pod ziemię. Wcześniejsze poszukiwania gazu zniweczył pożar.

Serinus Energy, a więc spółka należąca do Kulczyk Investments, w oficjalnym komunikacie poinformowała, że odwiert Moftinu-1007 stanowi zastępcze wiercenie w miejsce Moftinu-1001, utraconego na skutek wypadku z dnia 18 grudnia 2017 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku, w trakcie rutynowych działań, doszło do uwolnienia gazu, a w konsekwencji - do pożaru odwiertu Moftinu-1001.

Nowy odwiert o numerze 1007 jest zlokalizowany około 300 metrów na północ od Moftinu-1001. Planowana łączna głębokość odwiertu wynosi 1 463 metry, a prace wiertnicze do uzyskania końcowej głębokości zajmą - jak się szacuje - około trzech tygodni.

Oczekuje się, że odwiert przeniknie przez cztery gazonośne formacje piaskowców, z których trzy występowały w odwiercie Moftinu-1001.

"Po zakończeniu operacji wiercenia odwiert zostanie uzbrojony, przetestowany i będzie gotowy do podjęcia produkcji wraz z uruchomieniem stacji gazowej Moftinu" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Sebastian Kulczyk w Davos

W ubiegłym tygodniu Serinus zapowiadał, że skoncentruje się na działalności w Rumunii, która będzie napędzała wzrost spółki w ciągu najbliższych kilku lat. Budowa stacji gazowej jest w końcowej fazie, a rozpoczęcie produkcji gazu spodziewane jest pod koniec drugiego kwartału 2018 roku.

Spółka podkreśliła, że prowadzi również program wierceń w celu realizacji prac objętych zobowiązaniem w ramach uzyskanego przedłużenia koncesji do października 2019 roku i planuje wykonać dwa dodatkowe odwierty (Moftinu-1003 i Moftinu-1004) w drugiej połowie 2018 roku.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada projekty w Brunei, Tunezji i Rumunii. Jej głównym udziałowcem jest Kulczyk Investments - spółka Dominiki i Sebastiana Kulczyków, którzy zajmują pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Ich majątek wyceniany jest na prawie 14 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
franka
5 lata temu
I to wlasnie wyróżnia dobrego inwestora. Utrata jednego odwiertu z miejsca oznacza otwarci innego. Kulczyk wie że tym interesie trzeba być aktywnym
ola
5 lata temu
Utrata jednego odwiertu nie może przeszkodzić Kulczykowi. Gość wie jak działać w biznesie, Po chwili było rozwiązanie
Pola
5 lata temu
Rozwiązanie przyszło szybko. Kulczyk zamyka jeden odwiert by otworzyć kolejny.
Zofia
5 lata temu
Kulczyk działa szybko. W jednym miejscu kończy wiercenie ale już w następnym uruchamia
Koleś
5 lata temu
Przyjdzie i na niego kolej...