Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Sesja na Wall Street. Inwestorzy czekają na wystąpienie Janet Yellen

0
Podziel się:

Sprawdź, jak w piątek przebiegła sesja na nowojorskiej giełdzie.

Sesja na Wall Street. Inwestorzy czekają na wystąpienie Janet Yellen
(AP Photo/Richard Drew)

Główne indeksy amerykańskich giełd odrobiły straty z pierwszej części sesji i zamknęły się bez większych zmian wobec czwartku.

Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,04 proc. do 22.349,59 pkt. S&P 500 zyskał 0,06 proc. do 2.502,22 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,07 proc. i wyniósł 6.426,92 pkt.

Spółki z sektora ochrony zdrowia, które w trakcie sesji znajdowały się wśród najmocniej spadających walorów, wyszły na lekki plus po tym jak republikański senator John McCain ogłosił, że nie będzie popierał przygotowanego przez jego partię projektu reformy systemu ubezpieczeń medycznych.

Zobacz także: Zobacz także: Ryanair odwoła setki lotów. Początek problemów przewoźnika?

Na ponad 2-proc. minusie znalazły się akcje Tiffany. Goldman Sachs ściął rekomendację dla producenta biżuterii. Wyraźnie zwyżkowały akcje telekomów Sprint i T-Mobile. Agencja Reuters podała, że obie spółki są blisko porozumienia ws. fuzji.

W piątek rozpoczęła się seria wystąpień przedstawicieli EBC i Fed.

Robert Kaplan, prezes Fed w Dallas powiedział w piątek, że jest otwarty na podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Dodał jednak, że niepokoi go niska inflacja, gdyż może ona wynikać z trendów strukturalnych, którym trudno będzie przeciwdziałać.

Esther George, prezes Fed z Kansas, opowiedziała się za usuwaniem akomodacji monetarnej w USA "w małych dawkach". Dodała, że projekcje makroekonomiczne Fed odzwierciedlają "ogólną pewność", że inflacja znajdzie się w okolicach 2-proc. celu inflacyjnego.

John Williams, prezes Fed z San Francisco, ocenił natomiast, że długoterminowa stopa funduszy federalnych na poziomie 2,5 proc. to "nowa norma". Zaznaczył, że w okresie odchodzenia od "nadzwyczajnych" narzędzi w polityce monetarnej, jej głównym instrumentem pozostanie sterowanie poziomem stopy procentowej. Williams oczekuje "stopniowych podwyżek stóp proc." na przestrzeni najbliższych lat.

Fed w środę obniżył prognozy dla długoterminowej stopy fed funds do 2,75 proc. z 3 proc. poprzednio i utrzymał projekcję ścieżki stóp proc., która sugeruje jeszcze jeden ruch w górę w 2017 r. i trzy w 2018 r.

Na wtorek wieczorem czasu polskiego zaplanowano przemówienie prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen pt. "Inflacja, niepewność i polityka monetarna".

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)