Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sfinks Polska podwoi liczbę restauracji. Myśli również o przejęciu

0
Podziel się:

W roku 2014 Sphinx Polska miał 79 lokali istniejących w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Sfinks Polska podwoi liczbę restauracji. Myśli również o przejęciu
(Sfinks Polska, mat. prasowe)
bFfOfoXV

Sfinks Polska chce podwoić liczbę restauracji Chłopskie Jadło i Wook. W zaktualizowanej strategii na lata 2015-2020 spółka nie wyklucza również przejęcia podmiotu dysponującego silną marką, dużym zasięgiem lub mającego potencjał rozwoju w kuchni włoskiej.

- Nasze ambicje w zakresie tempa rozwoju w obecnych bardzo sprzyjających warunkach rynkowych są jednak dużo większe niż wynika to z prognoz. Dlatego podjęliśmy dodatkowe działania, które umożliwią nam zwiększenie skali inwestycji w bezpieczny sposób bez konieczności podwyższania kapitałów. Prowadzimy rozmowy z funduszami inwestycyjnymi i utworzyliśmy spółkę komandytową, której celem jest pozyskiwanie finansowania na zakup nieruchomości. Zadaniem jest zapewnienie około 20 proc. lokalizacji własnych w stosunku do całości sieci. Na bieżąco analizujemy też rynek pod względem akwizycji - powiedział prezes Sylwester Cacek, cytowany w komunikacie.

Sfinks w dalszym ciągu rozważa zakup sieci z segmentu fast casual dining, pizzerii lub kawiarni. "Strategia przewiduje możliwość dokonania akwizycji w przypadku przejęcia podmiotu dysponującego silną marką, dużym zasięgiem lub mającego potencjał rozwoju w obszarze kuchni włoskiej, a w konsekwencji pozwalającego na stworzenie drugiej sieci strategicznej obok restauracji Sphinx. Spółka nie wyklucza także rozwoju za granicą poprzez sprzedaż masterfranczyzy" - czytamy w komunikacie.

bFfOfoXX

Według założeń strategii, spółka będzie koncentrować się w dalszym ciągu na rozwoju marki Sphinx, a inwestycje w te restauracje mają przynosić zwrot z inwestycji na poziomie minimum 30 proc.

"Sieć ta ma być rozwijana w oparciu o model operatorski i franczyzowy. Rozwijane będą także sieci Chłopskie Jadło i WOOK. Spółka zakłada co najmniej podwojenie liczby restauracji każdej z nich do 2020 roku" - napisano też w materiale.

Spółka podkreśla, że "bezpieczny rozwój restauracji Chłopskie Jadło i WOOK" ma pozwolić na osiągnięcie przez te sieci statusu drugiej i trzeciej sieci restauracji (po sieci Sphinx) w segmencie casual dinnig.

- W roku 2014 udział marki Sphinx, przy 79 lokalach istniejących w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, z 92 posiadanych lokali, uplasował się na poziomie 3,2 proc. całego rynku konsumpcji poza domem. Hipotetyczny popyt dla Sphinx, w sytuacji pełnej dostępności lokalizacyjnej dla konsumentów, wzrasta do poziomu 6,3 proc. Wynik ten oznacza miejsce do zwiększenia sieci (liczby lokali) o około 70 nowych lokali w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców - czytamy w aktualizacji strategii.

bFfOfoYd

Lokale działające pod marką Sphinx generują 90 proc. obrotów i są jednocześnie najbardziej rentowną i powtarzalną marką w portfelu spółki.

Restauracje pod marką Sphinx prowadzone są w oparciu o system operatorski i franczyzowy, natomiast restauracje Chłopskie Jadło i WOOK ze względu na małą na ten moment ich ilość tylko w systemie operatorskim.

Celem spółki jest rozbudowanie sieci Chłopskiego Jadła do minimum 20 placówek w ciągu 4 lat. Natomiast sieć WOOK będzie w całości prowadzona i rozwijana w spółce zaleznej Shanghai Express, podano także.

Jak podano w komunikacie, Sfinks Polska zarządza 115 restauracjami na terenie Polski, w tym siecią 100 restauracji Sphinx (segment casual dining), 10 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 5 restauracjami WOOK (segment casual dining). Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce.

bFfOfoYy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)