Notowania

shell
08.04.2015 12:00

Shell kupił brytyjskiego producenta ropy i gazu za 47 mld funtów

Dzięki transakcji koncern zwiększy o 25 proc. swoje potwierdzone zasoby ropy i gazu oraz o 20 proc. wydobycie tych surowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mike Mozart/CC BY 2.0/Flickr)

W jednej z największych transakcji na rynku naftowym koncern Shell kupił za 47 mld funtów brytyjską spółkę BG Group, trzeciego największego producenta ropy i gazu w Wielkiej Brytanii.

Według dziennika "The Guradian", transakcja jest czwartą pod względem wartości w sektorze naftowym od 1996 roku i oczywiście największą póki co w tym roku.

BG Group powstała w 1997 roku w wyniku podziału koncernu British Gas. BG Group przejęła należące do koncernu złoża ropy i gazu a spółka Centrica zajęła się działalnością detaliczną w sektorze gazu i energii elektrycznej.

Spółka wyceniana jest obecnie na 31 mld funtów. Po sfinalizowaniu transakcji wartość Shella, który obecnie wyceniany jest na 177 mld funtów, przekroczy więc 200 mld funtów.

BG Group miało w ostatnim czasie spore problemy związane ze spadkiem cen ropy naftowej. W ciągu ostatniego roku akcje spółki na londyńskiej giełdzie potaniały o 20 proc. W lutym tego roku władze spółki poinformowały o zamiarze dokonania odpisu na kwotę 6 mld funtów z tytułu spadku wartości swoich rezerw ropy i gazu.

Shell zapowiedział już, że w 2017 roku zamierza przeprowadzić akcję wykupu akcji BG Group o wartości przynajmniej 25 mld funtów.

Dzięki transakcji koncern zwiększy o 25 proc. swoje potwierdzone zasoby ropy i gazu oraz o 20 proc. wydobycie tych surowców. Najcenniejszymi aktywami BG Group są australijskie złoża gazowe i tamtejsze zdolności produkcyjne LNG a także głębokomorskie złoża u wybrzeży Brazylii.

Shell poinformował również, że między 2016 a 2018 rokiem zamierza dokonać dezinwestycji na łączną kwotę 30 mld dolarów. Nie przedstawił jednak listy przeznaczonych na sprzedaż aktywów.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazoport nie tak szybko. Do akcji wchodzą służby Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewnia, że budowa terminalu jest _ bardzo bliska końca _, ale dokładnej daty nie podaje.
Shell będzie musiał wydać 50 mld funtów Koncern w ciągu 30 lat będzie musiał usunąć z Morza Północnego 500 różnych instalacji naftowych.
Paliwowy gigant traci zyski przez tanią ropę Koncern Chevron w czwartym kwartale zeszłego roku zarobił o 30 procent mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Tagi: shell, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz