Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siemens: Ok. 59% polskich przemysłowych firm MSP wdrożyło innowacje w 2016 r.

0
Podziel się:
Siemens: Ok. 59% polskich przemysłowych firm MSP wdrożyło innowacje w 2016 r.

Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) z sektora przemysłu objęło 58,6% tego typu firm, wynika z raportu Siemens i Ministerstwa Rozwoju 'Smart Industry Polska 2017'.

"W 58,6% firm w ciągu minionego roku wdrożono innowacje. Najczęściej polegały one na wprowadzeniu zupełnie nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi (37,8%), czyli były innowacjami produktowymi. W drugiej kolejności polegały one na wykorzystaniu zupełnie nowej lub znacząco udoskonalonej metody lub technologii produkcji bądź dostawy (32,7%), czyli były innowacjami procesowymi (technologicznymi)" - czytamy w raporcie.

Badanie wykazało, że najczęstszym obecnie rozwiązaniem MSP w zakresie innowacyjności jest automatyzacja z wykorzystaniem pojedynczych maszyn, co wdrożyło 48,6% firm, a dalsze 10,4% przedsiębiorstw ma je w planach na najbliższy rok. Robotyzacja całościowej linii produkcyjnej miała miejsce w 14,3% firm i pozostaje w najbliższych planach w 3,6% przedsiębiorstw. Systemy ERP (enterprise resource planning) wykorzystywane są w 39,8% firm, a planowane do szybkiego wdrożenia w 6,4%. Plany implementacji jakiegokolwiek z nowych rozwiązań z zakresu zarządzania produkcją zadeklarowano w 54,6% firm, wykazano w raporcie.

Główny motyw wdrażania innowacji w firmach są oczekiwania klientów, na co wskazało 77,3% firm, zaś 46,7% firm wskazała wdrażanie innowacyjności jako element polityki i misji firmy.

Respondenci twierdzą, że wdrażanie innowacji poprawia jakość oferowanych produktów lub usług - 66% wskazań, zwiększa wydajność - 58,8% oraz efektywność produkcji - 57,2%.

Autorzy raportu podkreślają, że niezbędnym wsparciem implementacji innowacji jest wyszkolenie nowej wykwalifikowanej kadry.

"Przedstawiciele firm najczęściej, bo w 34% przypadków twierdzili, że szczególnie poszukiwani są absolwenci szkół zawodowych, a więc wykwalifikowana kadra techniczna, zdobywająca już w trakcie nauki praktyczną wiedzę z uwzględnieniem specyfiki pracy zawodowej" - czytamy w materiale.

"Bez budowania kapitału ludzkiego, będzie dość trudno Polsce przejść do kolejnego etapu rewolucji przemysłowej, przemysłu czwartej generacji" - powiedział dyrektor branż przemysłowych, członek zarządu Siemens Tomasz Haiduk podczas konferencji prasowej.

Z raportu wynika, że źródłem innowacji w firmach są pracownicy. "Do wdrożenia innowacji produktowych najczęściej (77,9% przypadków) prowadziły prace podejmowane wewnątrz organizacji, chociaż w wielu przypadkach nie był to jedyny czynnik, dzięki któremu innowacja mogła zaistnieć. Znaczącą rolę w ich wdrażaniu (36,8%) odgrywał zakup nowego oraz ulepszonego sprzętu lub oprogramowania. W niektórych przypadkach (34,7%) wprowadzenie innowacji wynikało ze współpracy z kontrahentami" - czytamy dalej.

Warte uwagi jest to, że współpraca firm MSP z ośrodkami naukowymi przy wdrażaniu nowych technologii, metod produkcji lub zmian produktowych występuje jedynie wśród 13,7% respondentów.

Bariery wskazane przez firmy we wdrażaniu nowych technologii to trudności formalne i urzędowe, ograniczone możliwości finansowania (33,9%), brak dostępu do wykwalifikowanych kadr (32,3%) oraz obawa przed ryzykiem braku zwrotu z inwestycji (31,9%).

"Wzrost innowacyjności polskiego sektora MŚP i jego transformacja do poziomu Przemysłu 4.0. jest silnie uzależniony od stopnia dyfuzji wiedzy w zakresie możliwości niesionych przez rozwiązania Przemysłu 4.0. Będzie on także uzależniony od poziomu kooperacji nie tylko pomiędzy przedsiębiorcami, lecz również pomiędzy sektorem prywatnym, a ośrodkami badawczymi. Działania sektora publicznego, oprócz projektowania odpowiednich mechanizmów wspierających finansowanie zakupów i wdrożeń, powinny więc również koncentrować się na przedsięwzięciach edukacyjnych i integrujących. Dopiero takie kompleksowe podejście może gwarantować powodzenie - ten cel przyświeca nam przy organizacji Polskiej Platformy Przemysłu 4.0." - powiedział podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju Jan Filip Staniłko.

Dodał, że "Polska Platforma Przemysłu 4.0. prawdopodobnie zostanie powołana do końca 2017 roku". Będzie ona funkcjonowała w ramach fundacji, w oparciu o specjalną ustawę, w której finansowanie mogą włączyć się również inne podmioty poza państwem. Celem Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. jest wzrost globalnej konkurencyjności polskiego przemysłu poprzez wdrażanie rodzimych rozwiązań cyfrowych. W ub.r. Ministerstwo Rozwoju zapowiadało zrealizowanie do 2020 r. projektu Polska Platforma Przemysłu 4.0. jako projektu strategicznego.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)