Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Nowy człowiek odpowiedzialny za Sierra Gorda. Ma usunąć "wąskie gardła"

3
Podziel się:

Państwowy KGHM ma plan poprawy efektywności w chillijskiej kopalni.

Kopalnia odkrywakowa Sierra Gorda w Chile.
Kopalnia odkrywakowa Sierra Gorda w Chile. (Materiały Prasowe KGHM)

Państwowy KGHM ma plan poprawy efektywności w chillijskiej kopalni Sierra Gorda. Za jego wdrożenie od lipca będzie odpowiadał Mirosław Kidoń. Jego kandydaturę zatwierdziła właśnie rada właścicieli.

Rada właścicieli chilijskiej kopalni Sierra Gorda, w której KGHM Polska Miedź ma 55 proc. udziałów, powołała nowego dyrektora zarządzającego. Stanowisko to od 1 lipca obejmie Mirosław Kidoń.

W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że posiada on bogate doświadczenie w zakresie przerobu rud miedzi. Wcześniej był dyrektorem Zakładów Wzbogacania Rud w KGHM.

Podczas spotkania omówiono program, mający na celu poprawę efektywności kopalni Sierra Gorda, której wyniki nie przynoszą spodziewanych efektów. Dostęp do złóż miedzi w Chile zapewnił spółce KGHM czwarte miejsce pod względem możliwości wydobywczych na świecie. Rekordowa inwestycja pochłonęła jednak aż 11 mld zł i znacząco zwiększyła koszty wydobycia, przynosząc spore straty.

Zobacz także: Zobacz co o perspektywach Sierra Gorda mówił przy okazji otwarcia kopalni były prezes KGHM Herbert Wirth

Niecałe dwa lata temu przedstawiciele skarbu państwa, którzy kontrolują spółkę, poddawali nawet pod wątpliwość sens kontynuacji tej inwestycji. Tylko w ubiegłym roku kopalnia była na minusie 955 mln zł. Ostatecznie jednak w mniejszej skali, ale dalej projekt idzie do przodu.

Program, za którego przeprowadzenie będzie odpowiadał nowy dyrektor, ma na celu usuwanie tzw. wąskich gardeł. Efektem ma być zwiększenie średniorocznych mocy przerobowych kopalni Sierra Gorda od 2021 roku.

- Wybrane elementy działań związanych z usprawnianiem pracy zakładu są już wdrażane na terenie Sierra Gorda, co w bezpośredni sposób przyczynia się do dalszej poprawy bieżącej pracy kopalni - komentuje prezes KGHM Rafał Pawełczak.

Sierra Gorda jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Kopalnia znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, który jest największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku.

Mowa o kopalni odkrywkowej Sierra Gorda, położonej 1700 metrów nad poziomem morza na pustyni Atakama, około 60 km na południowy-zachód od miasta Calama na północy Chile. Od ponad stu lat nie spadła tam ani jedna kropla deszczu. By dokopać się do złóż miedzi, trzeba było zdjąć 192 mln ton piachu i skał.

Kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w Chile

źródło: KGHM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Kibic
6 lat temu
Niech się " menadżerowie : bawią za własną kasę , a nie za naszą ( państwowej firmy ) . Ciekawe ile w tych stratach jest premii za dobre zarządzanie .
Radomskover
6 lat temu
Nie spadła nawet jedna kropla deszczu od 120 lat. Co w tym czasie robili ekol9dzy ?
Cytrus
6 lat temu
Jeśli szukasz dobrego brokera, podobno Hot forex jest ok.