Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skiba z MF: Rząd zajmie się budżetem na 2016 we wtorek, poda założenia makro

0
Podziel się:
Skiba z MF: Rząd zajmie się budżetem na 2016 we wtorek, poda założenia makro

Rada Ministrów zajmie się we wtorek zmianami do projektu ustawy budżetowej na 2016 r., zapowiedział wiceminister finansów Leszek Skiba. Według niego, flagowy projekt rządu - program 500+ - może mieć wpływ na inflację, dlatego rząd planuje przedstawić w przyszłym tygodniu założenia makroekonomiczne na 2016 r.

"We wtorek na Radzie Ministrów przedstawimy budżet na 2016 r. z zaproponowanymi zmianami" - powiedział Skiba dziennikarzom w Sejmie.

"Wdrożenie programu 500+ może mieć wpływ na inflację i generalnie na założenia makroekonomiczne" - dodał.

Szczegóły dotyczące założeń makroekonomicznych do budżetu na 2016 r. zostaną szczegółowo przedstawione w przyszłym tygodniu, zapowiedział także wiceminister.

Pod koniec września Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2016 r., zakładający 54,6 mld zł deficytu i 3,8% wzrostu PKB.

Skiba powiedział też dziś, że oczekiwane w 2016 r. wpływy do budżetu z zysku NBP nie zostaną na razie zmienione.

"Scenariusz podstawowy budżetu na 2015 r. zakłada jednorazowe zwiększenie deficytu, co zdarza się niektórym krajom w Unii Europejskiej, ale zostanie on ograniczony w 2016 r. Tak te zmiany w [tegorocznym] budżecie przedstawimy, że Komisja Europejska nie będzie miała zastrzeżeń" - wskazał też wiceminister.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych Skiba potwierdził, że progi ostrożnościowe zostają utrzymane w proponowanej zmianie w stabilizującej regule wydatkowej (SRW).

Głównym celem zmian w regule była możliwość uwzględnienia jednorazowych wpływów w 2016 r., wyjaśnił wiceminister. Wpływy te mogą pochodzić np. z aukcji na częstotliwości LTE.

Zmiany w regule wydatkowej "w żaden sposób nie mają wpływu" na deficyt ani na wydatki jednostek samorządu terytorialnego, podkreślił także.

"Dotychczasowy model reguły źle funkcjonował w sferze bardzo niskiej inflacji, stąd propozycja zmiany" - tłumaczył Skiba.

Posłowie opozycji mieli zastrzeżenia do proponowanych zmian, sugerując m.in., że doprowadzi to do zwiększenia deficytu budżetowego, a także może wpłynąć na obniżenie ocen Polski przez agencje ratingowe. Wiceminister finansów nie zgodził się z tymi opiniami.

"W 2016 r. zakładamy deficyt budżetowy na poziomie niższym niż 3% PKB" - podkreślił Skiba.

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił ostatnio, że zmiana w SRW nie będzie miała wpływu na przyjęte wielkości wydatków budżetowych; zwiększy jednak elastyczność w ramach prowadzenia reform w konkretnych obszarach i pozwoli na efektywniejszą współpracę z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) przy prowadzeniu polityki fiskalnej państwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)