Notowania

pkb usa
29.05.2015 14:41

Słabe dane z USA. Gospodarka się kurczy

Biuro Analiz Ekonomicznych USA podało w piątek zrewidowane dane dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(caribbeanfreephoto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Amerykańska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale tego roku o 0,7 procent kwartał do kwartału. Taką informację podało w piątek Biuro Analiz Ekonomicznych USA. Dane te są o wiele słabsze, w stosunku do odczytu wstępnego, który poznaliśmy miesiąc wcześniej.

Dane są zrewidowane i dotyczą pierwszego kwartału tego roku. Wskaźnik ten jest podawany w wymiarze annualizowanym, czyli pokazuje tak naprawdę wzrost gospodarczy w ciągu całego roku przy założeniu, że dynamika zmiany byłaby w tym czasie taka sama jak ten odczyt z kwartału na kwartał.

To o wiele słabsze dane w stosunku do tego, co podano miesiąc wcześniej w odczycie wstępnym. Dane te wskazywały na wzrost na poziomie 0,2 procent kwartał do kwartału.

Notowania dolara zareagowały na tę informację lekką przeceną. Amerykańska waluta osłabiła się do euro niespełna grosz, ale trend nadal jestkontynuowany. Notowania EUR/USD kilka minut po publikacji danych wynosiły 1,09. Reakcję widać było również w stosunku do złotego. Dolar kosztował po opublikowaniu tej informacji 3,76 zł.

Cena dolara wyrażona w złotych w piątek

Znacząco wzrost PKB w USA pogorszył się również w stosunku do danych za czwarty kwartał. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, tamtejsza gospodarka wzrosła o 2,2 procent kwartał do kwartału.

Tagi: pkb usa, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz