Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sonel zapewnia utrzymanie tempa wzrostu przychodów

0
Podziel się:

Spółka uważa, że możliwe jest utrzymanie w tym roku około 30-proc. dynamiki wzrostu organicznego, jednak wszystko będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej.

Sonel zapewnia utrzymanie tempa wzrostu przychodów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Sonel uważa, że możliwe jest utrzymanie w tym roku około 30-proc. dynamiki wzrostu organicznego, jednak wszystko będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej - poinformował prezes spółki, Krzysztof Wieczorkowski. Dodał, że I kwartał 2012 r. Sonel zaliczy do udanych. *

_ - Wydaje się, że rok 2012 będzie dla nas bardzo dobry, patrząc na to co się dzieje w spółce. Od strony organizacyjnej możliwe jest utrzymanie dynamiki na poziomie ok. 30 proc., jeśli utrzymają się tendencje z I kwartału. Będzie to jednak zależało od sytuacji makroekonomicznej na świecie w dalszej części roku. Cały czas stawiamy na rozwój organiczny _ - powiedział na konferencji Wieczorkowski.

_ - I kwartał jest optymistyczny. Potwierdził on tendencje z zeszłego roku i wcześniejszych okresów. Zaliczymy go do udanych _ - dodał.

Sonel wypracował w 2011 roku 6,07 mln zł zysku netto (wzrost rdr o 32,4 proc.), 6,32 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 33,9 proc.) oraz 47,14 mln zł przychodów (wzrost o 31,2 proc.).

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej zwiększyły się w zeszłym roku o 12,4 proc. do 6,32 mln zł.

Nastąpił także spadek cyklu rotacji materiałów używanych do produkcji ze 173 dni w marcu 2011 roku do 102 dni w grudniu 2011 r.

_ - W kolejnych okresach rotacja materiałów będzie dalej spadać i wyniesie poniżej 100 dni _ - dodał prezes.

- Pytany o tegoroczny CAPEX na badania i rozwój, prezes odpowiedział: _ Będzie on podobny do roku ubiegłego i wyniesie ok. 6 mln zł. Począwszy od 2013 r. nakłady powinny spadać, choć nie jest to przesądzone _.

W zeszłym roku eksport stanowił ponad 40 proc. przychodów spółki, a głównym zagranicznym rynkiem zbytu była dla Sonela Rosja.

_ - Sprzedaż w Rosji nadal rośnie, ale jej udział w naszym eksporcie sukcesywnie maleje. W tym roku obstawiamy kierunek azjatycki, głównie Indie. Z naszych analiz wynika, że rynek ten ma potencjał dla wzrostu naszej sprzedaży. Mamy już w tym kraju kilku partnerów, ale planujemy wejść mocniej w układy handlowe. Być może zdecydujemy się na zawiązanie joint venture, aby mocniej spenetrować tamtejszy rynek _ - poinformował prezes.

_ - Nie odpuszczamy również Chin, czy krajów Ameryki Południowej, jak Brazylia. Te kierunki są przez nas mocno monitorowane _ - dodał.

Wieczorkowski powiedział również, że w tym roku spółka chce znacznie poszerzyć ofertę produktową.

Od 2009 roku Sonel realizuje program prac badawczo-rozwojowych, objętych wsparciem unijnym. Pierwszą zaliczkę na poczet działań objętych dotacją spółka otrzymała w 2010 r.

W zeszłym roku kwota otrzymanej dotacji sięgnęła 1,46 mln zł. Łącznie Sonel otrzymał do tej pory 2,18 mln zł dotacji. Kwota dotacji rozliczonych w przychody w 2011 r. sięgnęła niemal 386 tys. zł. Pozostałe pasywa w wysokości 1,92 mln zł to kwota, która będzie zwiększała wyniki spółki w kolejnych latach. Na tym jednak nie koniec.

_ - Na dniach spodziewamy się 1,2 mln zł dotacji. Dokumentacja jest już złożona i sprawdzona, czekamy tylko na wpływ na konto. Powiększy ona kwotę do rozliczenia _ - powiedział prezes.

_ - Cała przewidziana kwota dotacji ma sięgnąć 6 mln zł, więc już po odliczeniu 1,2 mln zł spodziewanej dotacji, w przyszłości otrzymamy jeszcze 2,5-2,7 mln zł _ - dodał.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)