Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgn
09.05.2014 07:50

Spółka PGNiG zarobiła ponad 1 mld zł

Gazowy koncern podał wyniki finansowe po pierwszym kwartale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)

Zysk netto grupy PGNiG wyniósł w pierwszym kwartale 2014 r. 1,18 mld zł i był wyższy od konsensusu na poziomie 981 mln zł.

Jak podała spółka, wyraźna poprawa efektywności nastąpiła w segmencie obrót i magazynowanie za sprawą wzrostu rentowności sprzedanego gazu do plus 3 proc. z minus 3 proc. rok wcześniej.

Wynik operacyjny grupy wyniósł 1558 mln zł, podczas gdy oczekiwania rynkowe zakładały EBIT w wysokości 1370 mln zł. EBITDA wyniosła 2,18 mld zł i była zbliżona do oczekiwań rynku na poziomie 2,02 mld zł.

Z kolei przychody ukształtowały się na poziomie 9537 mln zł. Konsensus zakładał nieco wyższą sprzedaż, 9776 mln zł. Spółka poinformowała, że na wyniki pozytywny wpływ miał wzrost wolumenów sprzedaży ropy naftowej oraz wyższa rentowność sprzedaży gazu.

Przychody grupy spadły rok do roku o 7 proc. Przyczyną byłe wyższe temperatury niż w pierwszym kwartale 2013 r.

Kurs PGNiG w ciągu ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zysk operacyjny segmentu obrót i magazynowanie PGNiG wyniósł w I kwartale 2014 roku 189 mln zł wobec 43 mln zł straty rok wcześniej.Poprawa była możliwa m.in. dzięki niskim cenom gazu na giełdach europejskich, w wyniku czego obniżył się koszt zakupu części wolumenu gazu zależnego od tych rynków.

_ W efekcie marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wyniosła plus 3 proc. w pierwszym kwartale 2014 roku w porównaniu do minus 3 proc. w analogicznym kwartale 2013 roku _ - podano w raporcie.

Jednocześnie nastąpił spadek przychodów segmentu o 7 proc., do 7,95 mld zł, spadła bowiem sprzedaż gazu o ponad 12 proc., do 4,9 mld m sześc., w wyniku łagodnej zimy i ograniczenia zużycia gazu przez elektrociepłownie przy braku wsparcia dla kogeneracji.

EBIT w obszarze wydobywczym wyniósł 845 mln zł i był o 17 proc. wyższy niż przed rokiem._ Na dobre wyniki segmentu wpływ miał ponad 38-proc. wzrost sprzedaży ropy naftowej oraz ponad dwa razy większa sprzedaż międzysegmentowa gazu ze złóż w Norwegii do PGNiG Sales & Trading _ - napisano w raporcie.

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu w grupie wzrosło o 45 proc., do 322 tys. ton. Natomiast wydobycie gazu ziemnego, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, w pierwszym kwartale roku było porównywalne do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosło 1,2 mld m sześc., z czego 1,1 mld m sześc. w Polsce.

W obszarze dystrybucji spółka zanotowała 409 mln zł zysku operacyjnego, co oznacza spadek o 32 proc. rok do roku. Przyczyną niższego wyniku była 17-proc. redukcja wolumenów dystrybuowanych gazów, na co wpływ miała wyższa o 4 stopnie średnia temperatura w pierwszym kwartale 2014 r.

EBIT segmentu wytwarzanie wyniósł 134 mln zł wobec 157 mln zł przed rokiem. Również ten segment pozostał pod wpływem wyższych temperatur ostatniej zimy. Przełożyły się one na zmniejszone wolumeny sprzedaży ciepła i energii elektrycznej oraz spadki cen energii.

Sprzedaż z własnej produkcji energii elektrycznej obniżyła się o 9 proc., do 1,39 TWh, a sprzedaż ciepła o 17 proc., do 15,4 PJ.

Tagi: kgn, pgn, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz