Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stasiński z Nowoczesnej: Nie poprzemy opodatkowania banków i supermarketów

0
Podziel się:
Stasiński z Nowoczesnej: Nie poprzemy opodatkowania banków i supermarketów

Warszawa 18.11.2015 (ISBnews) - Nowoczesna nie będzie wspierać rozwiązań skutkujących wzrostem obciążeń dla obywateli, powiedział w rozmowie z agencją ISBnews, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji ds. Unii Europejskiej z Nowoczesnej Michał Stasiński. Zastrzeżenia dotyczą m.in. opodatkowania banków i supermarketów.

"Od strony gospodarczej, propozycje złożone przez panią Premier nie były praktycznie przeliczone. Padły propozycje, które sytuują się po stronie wydatków, natomiast bardzo ubogo wygląda strona przychodów" - powiedział ISBnews Stasiński.

"Obawiam się, że aby wesprzeć stronę przychodów rząd będzie musiał realizować programy bardzo niepopularne, które nie zostały wygłoszone w expose. Zapowiadane uszczelnienie VAT-u, wzmożenie kontroli skarbowych, które jest bardzo ważne dla strony przychodów, może w praktyce oznaczać większą biurokrację skarbową i opresyjność całego systemu skarbowego. Uderzy to przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców" - dodał Stasiński.

Zwrócił on uwagę, że jest to odwrotny kierunek od zaproponowanego w expose planu rozwinięcia przedsiębiorczości w Polsce.

Według Stasińskiego w expose nie zwrócono uwagi także na fakt, że supermarkety i banki już płacą podatki w Polsce.

"W przypadku supermarketów mówi się o obrotach, a mało wspomina się o tym, że one działają na bardzo niskich marżach. Z pewnością wprowadzenie nowego podatku odbije się zarówno na klientach jak i dostawcach, których sytuacja już jest bardzo trudna. W przypadku banków należy zauważyć, że w ubiegłym roku zapłaciły one około 4 mld zł podatków o 500 mln zł więcej niż rok wcześniej. Ich wynik finansowy i ich zyski nie są wyprowadzane za granicę, gdyż jest to kontrolowane przez KNF, a poza tym część zysków zwiększa kapitały własne banków" - powiedział Stasiński.

Dodał, że wprowadzenie podatku bankowego spowoduje podwyższenie opłat dla klientów detalicznych, a z drugiej strony potencjalnie spowoduje obniżenie akcji kredytowej.

"Jesteśmy przeciwni tym rozwiązaniom, nie należy szukać dodatkowych przychodów w tych sektorach, gdyż generują one koszty dla obywateli" - podsumował Stasiński.

Marek Knitter

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)