Notowania

Przejdź na

Stopa bezrobocia w USA najniższa od 2007 roku. Rynek nie jest zadowolony

Inwestorom nie spodobał się odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Phil Dolby/CC/Flickr)

W maju stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 procent. Ostatni raz równie niski odsetek osób bez pracy gospodarka USA odnotowała w listopadzie 2007 roku. Rynek jest jednak rozczarowany odczytem zamiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, który także został opublikowany w piątek przez Departament Pracy. Oba odczyty są kluczowe dla decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.

Aktualizacja 15:20

Rynek spodziewał się, że w maju bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wyniesie 4,9 procent, wobec 5 procent w kwietniu, a zatem dane są o wiele lepsze od prognoz. Mocno rozczarował jednak odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wzrost wyniósł jedynie 38 tys., czyli o 123 tys. mniej od prognoz. Słabszy wynik zaobserwowano ostatni raz w maju 2011 roku.

- Jednym z głównych czynników wpływających na tak niski przyrost zatrudnienia był strajk pracowników spółki Verizon, co przełożyło się na spadek zatrudnienia o 35 tysięcy miejsc pracy. To jest jednak czynnik jednorazowy i nie najważniejszy – spadek miejsc pracy jest na tyle drastyczny i podzielony między sektory, że gospodarka amerykańska faktycznie może mieć problem. Nie jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy – wystarczy spojrzeć na dane o produkcji przemysłowej, indeksy PMI czy nowe zamówienia. To wszystko wskazywało na potężne problemy Stanów Zjednoczonych, nawet na możliwość okresowej recesji. Problem w tym, że rynek pracy cały czas był argumentem za tym, że wszystko jest dobrze. Okazuje się, że ostatni bastion pada, a to powoduje, że Fed szybko zapomni o swojej komunikacji z ostatnich tygodni - komentuje Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers.

Mieszane dane z USA stawiają pod znakiem zapytania kolejne podwyżki stóp procentowych za Oceanem, o których tydzień temu mówiła szefowa Fed Janet Yellen. Możemy się zatem spodziewać, że Rezerwa Federalna podejmie decyzję o podwyższeniu kosztu kapitału dopiero w lipcu, albo nawet później

- Dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznaliśmy podczas piątkowej sesji wykluczają możliwość podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Już wcześniej rynek przygotowywał się na podwyżkę raczej w lipcu, ale nie było to przesądzone. Po tym, czego się dowiedzieliśmy w piątek, nawet lipiec może być zagrożony - dodaje Mateusz Adamkiewicz.

Błyskawicznie na te dane zareagował dolar, który został przeceniony o prawie 4 gorsze. Amerykańska waluta kosztowała 20 minut po publikacji danych 3,89 zł.

Piątkowe notowania dolara amerykańskiego

Dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznaliśmy podczas dzisiejszej sesji wykluczają możliwość podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Już wcześniej rynek przygotowywał się na podwyżkę raczej w lipcu, ale nie było to przesądzone. Po tym, czego się dziś dowiedzieliśmy, nawet lipiec może być zagrożony.

Tagi: stopa bezrobocia w usa, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2016

MięSąCo nas to obchodzi? Gdzie informacje o Polsce? Co nas obchodzą Jankesi? Ktoś mi to wytłumaczy?

04-06-2016

PROF. FAUTak stopa bezrobocia spadla wg danych Obamy. Liczba ludzi zatrudnionych w w2008 byla wyzsza o 11 milionow. Bezrobocie rzeczywiste w ostanim roku Busha … Czytaj całość

03-06-2016

Ryszard-NEW YORKKto wam tak glowe obmywa stopa bezrobocia idzie w dol. 47 milionow ludzi jest na zapomodze.A ja mieszkam w USA,od 1965 roku. Chyba troche znam sie i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)