Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znamy najnowszą decyzję RPP. Co z oprocentowaniem lokat i kredytów?

5
Podziel się:

Jak widać, dość nieoczekiwane zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich nie zmieniło stanowiska Rady Polityki Pieniężnej.

Znamy najnowszą decyzję RPP. Co z oprocentowaniem lokat i kredytów?
(Jacek Bereźnicki)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Takie wnioski płyną z komunikatu umieszczonego na stronie Narodowego Banku Polskiego po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Oznacza to, że oprocentowanie lokat i kredytów w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.

Główna stopa procentowa w Polsce nadal wynosi 1,5 procent i jest na najniższym poziomie w historii od marca 2015 roku. Stopa depozytowa wynosi 0,5 procent, a stopa lombardowa, czyli koszt kredytu jaki mogą zaciągnąć banki komercyjne w banku centralnym wynosi 2,5 procent. Z kolei stopa redyskonta weksli ma wartość 1,75 procent.

Dla posiadaczy kredytów i lokat oznacza to, że ich oprocentowanie w najbliższym czasie nie ulegnie większym zmianom.

Jak widać, dość nieoczekiwane zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich nie zmieniło stanowiska Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej sytuacji w Polsce. Na konferencji prasowej po październikowym posiedzeniu, Adam Glapiński, szef NBP mówił, że jest małe prawdopodobieństwo, aby stop procentowe zostały zmienione w 2017 roku.

Takich działań spodziewa się również Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, który w komentarzu dla money.pl mówił, że oficjalne stanowisko RPP dotyczące stóp procentowych nie ulegnie zmianie.

- Wynik głosowania Amerykanów nie będzie miał wypływu na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Wprawdzie w tym kontekście pojawia się nowe ryzyko globalne, ale nie wydaje mi się, aby wpłynęło to na działania Rada Polityki Pieniężnej - mówił ekspert DM BOŚ.

Szczegóły dotyczące decyzji RPP poznamy na popołudniowej konferencji prasowej, która rozpocznie się o godzinie 16:00.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
ala
6 lat temu
Słaba złotówka - Za to możemy podziękować tylko RPP
POPO
6 lat temu
Trzeba zmykać z banków.
Hunter Of Idi...
6 lat temu
"Jak widać, dość nieoczekiwane zwycięstwo Donalda Trumpa..." - czyżby? Chyba jedynymi zaskoczonymi są sami sondażo-mejkerzy, tym że ludzie nie kupili ich sondażowych bredni. Analogiczne "zdziwienie" ogarnęło pismaków wówczas, kiedy prezydentem został Andrzej Duda. "Jak to? O co chodzi? - przecież Bronisław miał 65%" Zapomnieli dodać, że tylko w sondażach :-)
Polak
6 lat temu
Może Tramp wspomoże biednych frankowiczów którzy świadomi byli brania kredytu w obcej walucie i wiedzieli że splata kredytu zależy od kursu waluty i zo mogli taniej lub więcej zapłacić za kredyt bo każdy ma kredyt i każdy by chciał żeby bank i rząd mu go umorzył lub te odsetki ale trza konsekwencje ponosić tak że nie płakać i spłacać jak każdy inny Polak
GallAntonin
6 lat temu
Taki bank komercyjny zaciąga w banku centralnym kredyt na 2,5%, a z tych pieniędzy nam daje kredyt na poziomie 16-17% i to nie nazywa się lichwą? Ale jak firmy pożyczkowe dają kredyt na 160 -2000% i nie robi to na organach kontrolnych Państwa żadnego wrażenia, to kredyt w banku komercyjnym wydaje się taniutki. Co do nie podnoszenia oprocentowania mojego kredytu mieszkaniowego w Banku Zachodnim, to powolutku, po 0,1%, ale mi rośnie oprocentowanie, więc nie gadajcie mi, że raty kredytu nie rosną.