Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w USA bez zmian. Ale gorsza prognoza dla gospodarki

0
Podziel się:

Na rynki napłynęły najważniejsze w tygodniu informacje z amerykańskiej gospodarki.

Janet Yellen, szefowa Fed
Janet Yellen, szefowa Fed (International Monetary Fund)

Amerykański bank centralny nie zmienił stóp procentowych. Obniżył za to prognozę wzrostu gospodarczego w USA.

Aktualizacja, godz. 20.50

Jak poinformował Fed w komunikacie opublikowanym o godzinie 20 polskiego czasu, stopy procentowe w USA nie zostały zmienione. Bank centralny zdecydował, by w przypadku głównej stopy procentowej pozostać przy najniższym w historii poziomie 0-0,25 procent.

Jak czytamy w komunikacie Fed, dobry moment do podwyżki stóp nastąpi wówczas, gdy sytuacja na rynku pracy jeszcze wyraźniej się poprawi, a wskaźnik inflacji dotrze w okolice 2 procent. Z projekcji Fed wynika, że podwyżka stóp w tym roku jest prawdopodobna.

To decyzja zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami obserwatorów rynku. Większość z nich jest przekonana, że bank rozpocznie podwyżki stóp procentowych już we wrześniu. Jeżeli tak się stanie, będzie to oznaczało rozbieżność stanowisk z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który niedawno sugerował władzom monetarnym w USA, by pozostały przy niskich stopach procentowych do 2016 roku.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Fed, jego szefowa Janet Yellen odniosła się do spekulacji na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Stwierdziła, że decyzja będzie uzależniona od napływających danych makroekonomicznych oraz że ważniejsze od terminu pierwszej podwyżki będzie późniejsze tempo zmian stóp.

Bez względu na to, kiedy stopy procentowe w USA pójdą w górę, z pewnością będzie to duże wydarzenie, bo są one utrzymywane na rekordowo niskim poziomie od 2008 roku. To jeden ze sposobów walki banki centralnego ze spowolnieniem w największej gospodarce świata.

Jednocześnie Fed opublikował w środę najnowsze prognozy makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki. Co ciekawe, tegoroczna prognoza dynamiki wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym została obniżona do 1,8-2 procent z 2,3-2,7 procent. Według banku centralnego USA w tym roku również bezrobocie w największej gospodarce świata może spadać nieco wolniej niż przewidywano. Według Fed w 2015 roku ma ono znaleźć się w przedziale 5,2-5,3 procent w porównaniu do marcowej prognozy w wysokości 5-5,2 procent.

Lepszy, zdaniem Fed, będzie rok 2016. Wówczas dynamika wzrostu PKB ma przyspieszyć do 2,4-2,7 procent w ujęciu roczny, a bezrobocie ma szansę znaleźć się na poziomie 4,9 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)