Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w USA. Dzisiaj decyzja

0
Podziel się:

Zobacz, czego oczekują po banku centralnym analitycy i inwestorzy.

Stopy procentowe w USA. Dzisiaj decyzja
(International Monetary Fund)
bELdRovF

Wieczorem poznamy decyzję banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych. Od kilku miesięcy na rynkach finansowych spekuluje się na temat momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek. Obecnie główna stawka jest na niemal zerowym poziomie.

Rynki finansowe nie biorą pod uwagę innego scenariusza niż pozostawienie stóp procentowych bez zmian w czerwcu. Duża część inwestorów zakłada jednak, że stanowisko szefowej Fed Janet Yellen (na zdjęciu) może okazać się bardziej jastrzębie niż podczas ostatniej konferencji. Najczęściej powtarzanym wśród analityków terminem możliwej podwyżki jest wrzesień bieżącego roku.

W opublikowanym ostatnio komunikacie mogliśmy przeczytać, że słabe dane dotyczące wzrostu PKB w pierwszym kwartale są spowodowane czynnikami pogodowymi i mają charakter przejściowy. Z tego względu Fed poinformował, że w tym roku planuje pierwszą od 2006 roku podwyżkę stóp procentowych.

bELdRovH

Wraz z rosnącymi oczekiwaniami na wzrosty stóp procentowych na wartości zyskuje amerykańska waluta. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy względem euro umocniła się kilkanaście procent.

Notowania eurodolara

Wraz z ogłoszeniem decyzji w sprawie stóp procentowych Fed zaprezentuje cykliczny raport z projekcjami makroekonomicznymi. Ostatni dokument był wydany 18 marca. Bank Rezerwy Federalnej obniżył wtedy prognozy wzrostu gospodarczego dla USA na lata 2015-2017 w porównaniu do grudniowej projekcji.

Wybrane dane gospodarcze z ostatniej projekcji makroekonomicznej Fed (dane procentowe)
Źródło: federalreserve.gov
2015 2016 2017
Wzrost PKB 2,3-2,7 2,3-2,7 2,0-2,4
Stopa bezrobocia 5,0-5,2 4,9-5,1 4,8-5,1
Inflacja 0,6-0,8 1,7-1,9 1,9-2,0
bELdRovN

Prognoza na 2015 r. została obniżona do 2,3-2,7 proc. (z 2,6-3,0 proc. w grudniowej projekcji), na 2016 roku. Fed spodziewał się również, że stopa bezrobocia wyniesie w tym roku 5,0-5,2 proc. (wobec 5,2-5,3 proc. oczekiwanych w grudniu).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bELdRowi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)