Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Straciłeś na akcjach? Ostatni moment żeby zapłacić mniej podatku

0
Podziel się:

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić i jakie są ograniczenia tego rozwiązania.

Straciłeś na akcjach? Ostatni moment żeby zapłacić mniej podatku
(Michał Dyjuk/Reporter)
bFdZDbJx

Inwestorzy, którzy nie trafili w tym roku z inwestycjami giełdowymi, mają dziś ostatnią szansę, by skorzystać z możliwości obniżenia podatku od dochodów kapitałowych. Trzeba jednak pamiętać o kilku warunkach i ograniczeniach.

Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym ze sprzedaży akcji, a wartością zakupu. Od osiągniętego w ten sposób zysku fiskus zabierze 19 procent. Jednak nie zawsze.

Przykładowo, gdy inwestor zarobił na akcjach jednej spółki 1000 złotych, a na innych poniósł stratę 2000 złotych, to podatku nie zapłaci w ogóle. W sumie jest bowiem na minusie 1000 złotych. Gdyby jednak nie sprzedał stratnych akcji przed końcem roku, to od zarobionych 1000 złotych musiałby zapłacić 190 złotych.

bFdZDbJz

Jest jednak jeden warunek, by z takiej możliwości skorzystać. Akcje, obligacje, czy też instrumenty pochodne, na których inwestor poniósł stratę, muszą zostać sprzedane przed określonym terminem . W przypadku akcji musi to nastąpić co najmniej na trzeciej sesji od końca w roku. W 2014 roku wypada to właśnie dzisiaj.

Trzeba jednak pamiętać, że ustawodawca określił pewne ograniczenia w kwestii rozliczenia straty. Przede wszystkim w danym roku nie można wykorzystać więcej niż 50 procent jej wartości, nie dłużej jednak niż przez kolejne 5 lat.

Szczególnie w przypadku dobrych nastrojów na giełdach taka przymusowa sprzedaż nie oznacza, że trzeba zrezygnować z potencjalnych zysków z papierów, które zostały zbyte, by wykazać na nich stratę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po sprzedaży ponownie je odkupić. Minusem takiej operacji jest fakt, że w momencie sprzedaży i zakupu inwestor zapłaci prowizję, która w niektórych przypadkach może się okazać wyższa niż korzyść podatkowa.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdZDbJF
bFdZDbKa
podatek od zysków kapitałowych
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)