Notowania

finanse
28.01.2016 14:48

Szałamacha: Inwestorzy pozytywnie oceniają rząd, obligacje sprzedane

Podziel się
Dodaj komentarz

Pozytywny trend na polskich obligacjach i udana czwartkowa aukcja skarbowych obligacji hurtowych wskazują, że inwestorzy pozytywnie oceniają zdolność obecnego rządu do obsługi zadłużenia, uważa minister finansów Paweł Szałamacha.

"Dwa dni temu przedstawiliśmy bardzo dobrą wiadomość o tym, że wykonanie deficytu budżetu za 2015 rok jest niższy niż zakładaliśmy i to zostało odnotowane przez rynki finansowe. Od kilku dni mamy pozytywne trendy, jeżeli chodzi o polskie obligacje. Z sukcesem uplasowaliśmy dzisiaj bardzo dużą emisję obligacji o wartości 8 mld zł, przy popycie przekraczającym 11 mld zł. Nie mamy więc wątpliwości, że rynki finansowe pozytywnie oceniają zdolność naszego rządu do obsługi zadłużenia, do regulowania swoich zobowiązań na czas i do obsługi także programów wydatkowych w tym roku" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Minister odniósł się również do finansowania Programu 500+ nie tylko w perspektywie najbliższego roku.

"Jasno wskazywałem, że Program ten ma pełne zabezpieczenie finansowania na ten rok, bo mamy podatki sektorowe i mamy wpływy jednorazowe z aukcji. Podczas debaty nad budżetem mówiłem, że wyzwaniem dla mnie, jak i dla MF jest rok 2017 i następny, kiedy Program będzie finansowany w całym przekroju danego roku i wówczas będzie konieczne zwiększenie efektywności systemu podatkowego krajowego o kwotę 12-15 mld zł" - podkreślił Szałamacha.

Dodał, że jest to zadanie - tzn. zwiększenie efektywność systemu podatkowego - które zostanie zrealizowane w tym roku, gdyż już toczą się m.in. działania organizacyjne i prawne.

"Wykorzystamy ten czas, który posiadamy, żeby zrealizować nasze założenia, na które przygotowaliśmy się przez wiele lat, będąc w opozycji. Na zrealizowanie podstawowego celu MF, czyli odbudowanie efektywności systemu dochodów w Polsce i zdolności do finansowania wydatków publicznych z własnych źródeł krajowych" - podsumował minister.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz