Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szałamacha: Priorytetem jest program 500+, środki z podatków sektorowych

0
Podziel się
Szałamacha: Priorytetem jest program 500+, środki z podatków sektorowych
bEhBQZCd

Priorytetem na przyszły rok jest wprowadzenie polityki prorodzinnej, w tym programu 500+, a pozostałe cele, które pojawiły się w expose, w tym obniżenie podatku CIT będą musiały się do niego dostosować, zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha. Cele priorytetowe zostaną sfinansowane m.in. z podatków sektorowych.

Szałamacha w rozmowie z radiem Wnet zapowiedział, że resort już opracowuje odpowiednie autopoprawki do budżetu na 2016 r. Podkreślił jednocześnie, że konkretne projekty związane z wprowadzeniem podatków od banków i supermarketów są na zaawansowanym etapie i są przygotowywane przez posłów. "Naszym zamiarem jest, żeby to były inicjatywy poselskie" - dodał.

Według niego, wpływy z podatku bankowego wyniosą 6-6,5 mld zł przy stawce podatkowej 0,39% sumy bilansowej. "W przypadku podatku od supermarketów [...] mówimy o kwocie rzędu 2,5-3 mld zł. Spodziewam się burzliwej dyskusji w przypadku tych podatków w Sejmie" - powiedział Szałamacha.

bEhBQZCf

Według niego, koszty wprowadzenia programu 500+ szacowane przez niektórych na około 20 mld zł są "lekko przeszacowane". "W toku dyskusji pojawiają się głosy, że może należy zastanowić się nad wprowadzeniem odpowiednich progów, w których to świadczenie nie będzie wypłacane" - dodał.

Minister poinformował również, że resort zastanawia się także nad pewnym zwiększeniem poboru dywidend ze spółek Skarbu Państwa, a także podniesieniem kwotowym deficytu budżetowego pod 3% wyznaczonego limitu. Oznacza to kwotę 1-1,5 mld zł.

"Zaczynamy też naprawę dotyczącego podatku vatowskiego. W bieżącym roku mamy negatywną tendencję, ponieważ dane za październik mówią, że wpływy były o 13 mld zł niższe niż założone w budżecie na 2015 r. [...] To jest nasze wyzwanie na przyszły rok" - dodał Szałamacha.

Według opublikowanych kilka dni temu szacunkowych danych, w budżecie państwa na koniec października br. odnotowano 34,49 mld zł deficytu (czyli 74,8% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok). Dochody w okresie styczeń-październik wyniosły 238,91 mld zł, tj. 80,4% planu. Z kolei wydatki sięgnęły 273, mld zł, tj. 79,6% planu.

bEhBQZCG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)