Notowania

wyniki orlenu
28.01.2016 07:44

Szef Orlenu chce, by koncern nadal był jedną z najważniejszych spółek na giełdzie

81 milionów złotych straty netto miał koncern PKN Orlen w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Orlen)

Nowy prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński zapowiada, że dołoży wszelkich starań, by Orlen nadal był jedną z najlepszych spółek na warszawskim parkiecie. Nie ujawnia jednak, jakie są jego plany dotyczące przyszłości firmy. PKN Orlen w czwartym kwartale ubiegłego roku zanotował 81 milionów złotych straty netto, wobec ponad miliarda złotych w tym samym okresie 2014 roku.

Aktualizacja, godz. 14.00

Konferencja, towarzysząca ogłoszeniu wyników Orlenu za poprzedni kwartał, była pierwszym oficjalnym spotkaniem niedawno powołanego szefa paliwowego koncernu z dziennikarzami. - To zaszczyt pracować w takiej firmie, być jej prezesem - zadeklarował Jasiński. - Mogę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, by PKN Orlen nadal był jedną z najważniejszych spółek na warszawskiej giełdzie - powiedział.

Jasiński poinformował, że planuje przegląd strategii koncernu, przyjętej w 2014 r. - Sytuacja makroekonomiczna nieco się zmieniła, więc nie wykluczamy korekt, których będzie wymagała sytuacja - mówił. Nie rozwinął tej myśli, jednak jak uściślił wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, tutaj rewolucji raczej nie będzie. - W tej strategii są nieaktualne założenia, na przykład ceny ropy na poziomie 100 dolarów. Orlen jest tak dużym i rozpędzonym organizmem, że nie spodziewałbym się rewolucji - wyjaśnił.

Jasiński był także pytany, czy dojdzie do kolejnych zmian w zarządzie Orlenu. Posiedzenie Rady Nadzorczej spółki zaplanowano na piątek. Jednak na ten temat prezes nie chciał się wypowiadać, tłumacząc, że wybór członków zarządu do kompetencja Rady.

Chwalą się wynikami...

Koncern paliwowy opublikował w czwartek rano raport finansowy po czwartym kwartale ubiegłego roku. Wynika z niego, że w tym okresie PKN Orlen stracił 81 milionów złotych. To więcej niż wynosiła średnia wskazań wśród analityków.

Według danych na podstawie ankiet agencji ISB wśród analityków, ta średnia to strata na poziomie 21 milionów złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że analitycy byli mocno zdezorientowani w swoich prognozach, a ich typy znacząco różniły się od siebie. W skrajnych przypadkach pojawiło się 350 milionów złotych straty, jak i 436 milionów złotych zysku.

Co jednak ważniejsze, opublikowany w czwartek wynik i tak jest wyraźnie lepszy niż rok temu, gdy spółka pokazała stratę w wysokości 1,2 miliarda złotych.Strata operacyjna PKN Orlen wyniosła w czwartym kwartale 189 milionów złotych wobec 1,5 miliarda złotych straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 20,087 miliarda złotych w porównaniu do 24,9 miliarda złotych rok wcześniej.

Wiceprezes Jędrzejczyk zwraca jednak bardziej uwagę na wynik EBITDA LIFO - czyli przed uwzględnieniem odpisów wartości aktywów - który sięgnął w całym zeszłym roku 8,7 mld zł. - To kwota, która jeszcze kilka lat temu była poza naszym wyobrażeniem - mówił.

W całym 2015 roku spółka miała 2,83 miliarda złotych skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 5,81 miliarda złotych straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 88,3 miliarda złotych w porównaniu z 106,8 miliarda złotych rok wcześniej.

...i planują inwestycje

W ubiegłym roku posiadacze akcji PKN Orlen nie mieli powodów do narzekania. Pomimo spadku kursu akcji, zwłaszcza w ostatnim kwartale, dwunastomiesięczny wynik i tak jest na wyraźnym, około 20-procentowym plusie. PKN Orlen zyskiwał w ubiegłym roku zarówno na rekordowo taniej ropie, którą importuje, a do tego wynikom sprzyjały wysokie marże.

Kurs akcji PKN Orlen w ciągu ostatnich 12 miesięcy

W raporcie PKN Orlen poinformował też o planach inwestycyjnych na 2016 rok. Spółka zamierza wydać na inwestycje 4,8 miliarda złotych w porównaniu do 3,2 miliarda złotych w 2015 roku. Najważniejsze projekty na ten rok to budowa bloku gazowo-parowego w Płocku oraz instalacji polietylenu w Czechach. Spółka planuje też m.in. budowę 20 stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Spółka notowana jest na rynku głównym GPW od 1999 roku.

Tagi: wyniki orlenu, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz