Szok na rynkach. Wall Street reaguje na zestrzelenie myśliwca
Sprawdź, jaki przebieg miała wtorkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.
Wtorek na amerykańskich giełdach zakończył się niedużymi zmianami głównych indeksów. Sesja na Wall Street przebiegała jednak przy podwyższonej zmienności po tym, jak na rynek napłynęły informacje o zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego samolotu wojskowego.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,11 proc., i wyniósł 17.811,39 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,12 proc. i wyniósł 2.086,14 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,01 proc. do 5.102,81 pkt.
- Informacja o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu oraz wyprzedaż na rynku, którą on początkowo zareagował na informację o incydencie, przypomina nam, że ten rok na rynkach był dosyć nerwowy. Czynniki geopolityczne dominują dzisiejsze notowania i tak może być jeszcze przez kilka dni, później uwaga inwestorów ponownie powinna skupić się na polityce Fed (Rezerwy Federalnej) - ocenił w CNBC analityk Standard Life Investments, Chris Faulkner-MacDonagh.
Tureckie myśliwce zestrzeliły we wtorek rosyjski samolot wojskowy przy granicy z Syrią. Władze w Ankarze twierdzą, że był on wielokrotnie ostrzegany, iż narusza przestrzeń powietrzną Turcji. Moskwa upiera się, że maszyna nie opuściła przestrzeni Syrii.
To najpoważniejszy incydent od początku rosyjskiej interwencji w Syrii pod koniec września. Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że to zdarzenie będzie miało "tragiczne konsekwencje" dla stosunków rosyjsko-tureckich.
- Wydarzenia geopolityczne, takie jak zestrzelenie rosyjskiego samolotu, prowadzą do reakcji szokowej na rynkach finansowych. Ich wpływ nie jest jednak długotrwały i zazwyczaj początkowa reakcja rynku okazuje się przesadna - ocenił dla Bloomberga strateg inwestycyjny w Standard Life Investments, Frances Hudson.
Wzrost niepewności po incydencie na granicy syryjsko-tureckiej przełożył się na notowania ropy naftowej. Ceny surowca znalazły się w trakcie sesji na najwyższym poziomie do dwóch tygodni. Rosnące ceny ropy pomagały amerykańskim koncernom naftowym. Zyskiwały miedzy innymi akcje dwóch największych spółek w USA z tej branży, Exxona oraz Chevrona.
Rynek poznał dane na temat amerykańskiego produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2015 r. Wzrósł on o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu w drugim wyliczeniu.
Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście o 1,5 proc. W drugim kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.
Z raportu Conference Board wynika, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w listopadzie 90,4 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 99,5 punktów. W październiku indeks wyniósł 99,1 pkt. po korekcie, wobec 97,6 pkt. przed korektą.
Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł we wrześniu o 5,45 proc. rdr i wyniósł 182,91 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,15 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,13 proc. rdr po korekcie.
Nieco lepsze od oczekiwań były dane z Niemiec. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w listopadzie 109,0 pkt. wobec 108,2 pkt. w poprzednim miesiącu.