Notowania

handel detaliczny
13.10.2016 09:07

Szydło: Przygotujemy nowy projekt ustawy ws. podatku od handlu detalicznego

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą wszczęcia szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, ale też przygotuje nowy projekt ustawy w tej sprawie, zapowiedziała premier Beata Szydło.

"Jeżeli chodzi o podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, to niestety Komisja Europejska odrzuciła nam ten projekt, uznała, że on nie jest zgodny z prawem UE. My uznajemy, że to było działanie polityczne" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla TV Trwam.

Według premier, było to efektem działania lobby wielkich firm handlowych z innych krajów unijnych w Komisji Europejskiej.

"Jesteśmy na to przygotowani. Po pierwsze, ten werdykt zaskarżymy do Trybunału w Strasburgu, a po drugie - będziemy również przygotowywać nowy projekt" - zapowiedziała premier.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił w tym tygodniu, że nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej mogłaby nie zawierać żadnej kwoty wolnej i przewidywać jednolitą stawkę dla wszystkich przedsiębiorców.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że podatek od sprzedaży detalicznej zostaje zawieszony i zapowiedział, że nowa ustawa dotycząca opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego według nowej formuły wejdzie w życie w styczniu 2017 r.

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz