Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szykuje się kolejna wielka inwestycja? Fiat złożył stosowne dokumenty

11
Podziel się

Fiat Powertrains Technologies zainwestuje ponad 1 mld zł w produkcję innowacyjnych silników w fabryce w Bielsku-Białej, wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

Szykuje się kolejna wielka inwestycja? Fiat złożył stosowne dokumenty
(PHOTOSHOT/REPORTER)
bDTVLSgR

Fiat Powertrains Technologies zainwestuje ponad 1 mld zł w produkcję innowacyjnych silników w fabryce w Bielsku-Białej - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

"Fiat Powertrains Technologies zainwestuje ponad miliard złotych w produkcję innowacyjnych silników w fabryce w Bielsku-Białej - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Przedstawiciele koncernu nie chcieli komentować naszych informacji. W Ministerstwie Rozwoju udało się nam jednak potwierdzić nieoficjalnie, że włoska spółka złożyła już stosowne dokumenty, a szczegóły inwestycji i jej ewentualnego wsparcia mają zostać ustalone w najbliższych tygodniach" - czytamy w gazecie.

Byłaby to kolejna w ostatnim czasie inwestycja w silniki samochodowe w Polsce. W ubiegłym tygodniu rząd zakończył z powodzeniem negocjacje w sprawie lokalizacji w Jaworze fabryki produkującej silniki Mercedes-Benz. Z kolei w czwartek ogłoszono, że Toyota zainwestuje w swoje zakłady w Polsce ok. 650 mln zł, przygotowując produkcję hybrydowych skrzyń biegów w Wałbrzychu oraz dwóch nowych silników benzynowych w Jelczu-Laskowicach.

bDTVLSgT

Ministerstwo rozwoju, które negocjowało z koncernem Toyota, przyznało, że inwestycje zostaną wsparte pomocą publiczną, nie ujawnia jednak jej wysokości.

- Pomoc, jakiej możemy udzielić, musi być na warunkach akceptowalnych przez Komisję Europejską. W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej, jest to pomoc na jednym z najniższych dopuszczalnych poziomów. Przyciągnęliśmy inwestora naszą infrastrukturą i myślą inżynierską - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z szefami polskich zakładów Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

bDTVLShu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
bogdan
4 lata temu
Porąbało ich?Nie słuchają agencji ratingowych,KODziarzy,Guja,Timermansa,TK,PO,Ryśka-ekonomisty,haremu Ryśka..etc?????
cynik
4 lata temu
Nie wypaliło coś na pierwszej stronie, polskojęzyczna redakcjo?
Toromoto
4 lata temu
To jest inwestycja w instniejącą fabrykę czy budowa jakiejś nowej? Na razie słyszę o inwestycji w kwocie X, ale czy to się przełoży na nowe miejsca pracy i kontrakty z lokalnymi dostawcami? Mogę sobie wyobrazić inwestycję (nowe wydajniejsze maszyny, roboty) która nawet zmniejszy lokalne zatrudnienie. Na razie ta informacja niewiele mówi. Narzekanie na to że budują tu montownie nie ma sensu. Dla Polaków to wartość dodana. Taka inwestycja nie konkuruje z polskimi firmami, bo 99% produkcji idzie na zachód. Co innego zagraniczne banki czy zagraniczny handel typu Biedronka, Tesco, Auchan, które wycinają lokalną konkurencję. Tu będzie produkcja z wykorzystaniem taniej siły roboczej (dla polskiego pracownika większa oferta pracy, impuls do podwyższania pensji w regionie), dla polskich poddostawców Fiata jakieś kontrakty, produkcja idzie na zagranicę. Oczywiście lepiej byłoby mieć własne firmy motoryzacyjne, ale nawet zagraniczne na naszej ziemi przynoszą nam profity.
bDTVLShv
greg
4 lata temu
niech inwestują i tworzą miejsca pracy, chociaż to będzie, ale emerytury i tak będą niskie. Musimy zatroszczyć się sami o siebie. Edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Słyszeliście o książce "Emerrytura nie jest Ci potrze.bna" o tym jak więcej zarabiać, o budowaniu majątku? Fajnie się czyta i opisuje wiele praktycznych przykładów w polskich realiach.
Ziomal
4 lata temu
Zachód idzie w elektrykę, ktoś musi podtrzymać dotychczasowe konstrukcje, zanim zostaną wyparte. Za x lat znowu przyjdzie do nas rewolucyjna technologia i tak w kółko :)