Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ta spółka chce konsolidować rynek kosmetyczny

0
Podziel się:

Miraculum chce w 2015 roku zidentyfikować cel akwizycyjny.

Ta spółka chce konsolidować rynek kosmetyczny
(peepo/iStockphoto)
bFfkQqoR

Miraculum chce być platformą do konsolidacji rynku kosmetycznego - poinformowała Monika Nowakowska, prezes spółki. Miraculum liczy, że w 2015 r. znajdzie długoterminowego inwestora oraz cel akwizycji. Spółka chce zrolować zapadające w 2015 roku zadłużenie.

_ - Nowa strategia zakłada stworzenie na bazie Miraculum platformy do konsolidacji branży kosmetycznej _ - powiedziała na konferencji Nowakowska.

_ - Organicznie możemy się rozwijać o kilka, kilkanaście procent rocznie, a potrzebujemy skoku o kilkadziesiąt procent. Taki efekt można osiągnąć najszybciej przez przejęcia _ - dodała.

bFfkQqoT

Grupa Rubicon Partners kontrolująca 30,6 proc. akcji firmy kosmetycznej Miraculum pod koniec stycznia poinformowała o podpisaniu dwóch listów intencyjnych z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi nabyciem pakietu.

Pierwszym zainteresowanym jest spółka Mariza Dystrybucja, która zajmuje się dystrybucją kosmetyków pod marką Mariza. Drugim potencjalnym inwestorem jest spółka RDM Partners, czyli podmiot powiązany z obecną prezes Miraculum, Moniką Nowakowską, który doradza w zarządzaniu i restrukturyzacji Miraculum.

Miraculum chce w 2015 r. zidentyfikować cel akwizycyjny._ - Interesują nas podmioty generujące powyżej 50 mln zł przychodów rocznie. Liczymy, że po pierwszym roku połączonej działalności przychody sięgną 100 mln zł _ - powiedziała Nowakowska.

_ - Taki poziom pozwoli zbudować odpowiednią masę firmy i stać się zauważalnym dla większych inwestorów branżowych lub finansowych _ - dodała.

bFfkQqoZ

Prezes oceniła, że przeciętna rentowność firm kosmetycznych w Polsce wynosi ok. 10 proc. Dodała, że możliwe są różne scenariusze przejęcia, m.in. za gotówkę, akcje lub akwizycja podmiotu przez inwestora i połączenie z Miraculum.

Miraculum ma zobowiązania finansowe w wysokości ponad 35 mln zł.

Nowakowska poinformowała, że spółka chce zrolować wszystkie zapadające w tym roku obligacje i rozmawia o tym z największymi obligatariuszami._ - Będziemy starali się obniżyć kupon lub czasowo zawiesić spłatę odsetek _ - powiedziała.

Prezes dodała, że potencjalny inwestor musi liczyć się z koniecznością uregulowania długu spółki. Prognoza Miraculum na 2014 r. zakłada wypracowanie 36 mln zł przychodów i 5,2 mln zł EBITDA.

bFfkQqpa

Po trzech kwartałach spółka miała 1,9 mln zł EBITDA i 22,9 mln zł przychodów. W listopadzie Miraculum poinformowało o sprzedaży marki Brutal za 6,15 mln zł.

_ - Liczymy, że w 2015 r. uda nam się wypracować ok. 5 mln zł EBITDA z działalności operacyjnej, nieuwzględniającej już zdarzenia jednorazowego _ - powiedziała prezes.

_ - Zamknięcie postępowania układowego pozwoli nam na uruchomienie kredytów obrotowych i faktoringu _ - dodała.

Nowakowska zapewniła, że nie planuje dalszej sprzedaży marek. Taki scenariusz może być zastosowany jedynie w sytuacji _ awaryjnej _, gdyby obligatariusze nie zgodzili się na rolowanie długu. Monika Nowakowska została prezesem Miraculum we wrześniu 2014 r. Wcześniej sprawowała tę funkcję w latach 2010-2012.

bFfkQqpb
bFfkQqpu
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)