Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TPSA nie zapłaci 33 mln zł kary

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy uchylił wyrok, dotyczący utrzymania 33 mln zł kary nałożonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na Telekomunikację Polską.

TPSA nie zapłaci 33 mln zł kary
(Mikdam/Dreamstime)

Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego, dotyczący utrzymania 33 mln zł kary nałożonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na Telekomunikację Polską. Sąd Apelacyjny ma sprawę rozpoznać ponownie. W sierpniu 2007 roku UKE nałożył na TP 33 mln zł kary za niewykonanie decyzji Urzędu zmieniającej projekt tzw. oferty ramowej TP.

Oferta ramowa TP o dostępie telekomunikacyjnym określa warunki i zasady połączenia stacjonarnej sieci telefonicznej Telekomunikacji Polskiej z sieciami telefonicznymi innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz związanej z tym współpracy.

TP odwołała się od decyzji UKE o nałożeniu kary. W czerwcu 2009 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie TP. Od wyroku SOKiK TP złożyła apelację, jednak w kwietniu Sąd Apelacyjny oddalił odwołanie spółki. TP odwołała się od wyroku do Sądu Najwyższego, który uchylił zaskarżony wyrok SA w całości i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania

"Podając motywy rozstrzygnięcia, Sąd Najwyższy wskazał, że uwzględnił skargę kasacyjną TP, uznając, że zasadny jest zarzut TP dotyczący naruszenia art. 10 Dyrektywy o zezwoleniach (dyrektywa w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej - PAP). W ocenie Sądu Najwyższego, Sąd Apelacyjny nieprawidłowo uwzględnił w sprawie nie pierwotne brzmienie tego przepisu, ale obecne, tj. po jego nowelizacji, która weszła w życie dnia 19 grudnia 2009 r., gdy tymczasem powinien zastosować przepisy z dnia wydania decyzji. Zdaniem Sądu, zmieniona Dyrektywa o zezwoleniach wprowadza w tym zakresie nową normę prawną, która w tej sprawie nie mogła być zastosowana" - podał UKE w komunikacie.

W ocenie Sądu w sprawie UKE zastosował także niewłaściwe procedury. Urząd wszczął w styczniu 2007 roku kontrolę wykonywania przez TP decyzji ws. oferty ramowej. Kontrola ta została zakończona w lutym 2007 r. i potem organ nie postępował według procedury wynikającej z art. 201 Prawa telekomunikacyjnego, ale od razu wszczął postępowanie administracyjne na podstawie art. 209 Prawa telekomunikacyjnego - podał UKE.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t89830.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kara;dla;tpsa;uderzy;w;jej;akcje,82,0,859474.html) Kara dla TPSA uderzy w jej akcje Komisja Europejska nałożyła na firmę grzywnę w wysokości 127,5 miliona euro za działanie na niekorzyść konkurencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t24095.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/tpsa;kara;brukseli;nie;wplynie;na;wyplate;dywidendy,129,0,859521.html) TPSA: Kara Brukseli nie wpłynie na wypłatę dywidendy Kara nałożona na Telekomunikację Polską przez Komisję Europejską przewyższa jednak wartość utworzonych wcześniej rezerw o 458 mln zł , a to wpłynie negatywnie na zysk netto TP w 2011 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bruksela;karze;tpsa;zaplaca;127;5;mln;euro,36,0,859172.html) Bruksela karze TPSA. Zapłacą 127,5 mln euro? Spółka została ukarana za nadużywanie pozycji dominującej na rynku dostępu do internetu w latach 2005-2009.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)