Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TÜV Rheinland Polska: Zaufanie do produktów znanych marek deklaruje 28% Polaków

0
Podziel się:

Polacy nie traktują znanej marki jako gwaranta jakości produktu, zaufanie do produktów znanych marek deklaruje 28% badanych, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie TÜV Rheinland Polska przez instytut Kantar Millward Brown. Jakość produktu, zdaniem 71% polskich konsumentów, jest najważniejszym kryterium zakupowym w Polsce. Często źródłem wiedzy na temat produktów są certyfikaty jakości, które sprawdza przed dokonaniem zakupu 3/4 Polaków, a ponad połowa (61%) im ufa.

TÜV Rheinland Polska: Zaufanie do produktów znanych marek deklaruje 28% Polaków

"Co trzeci badany wskazywał, że przy wyborze produktu liczy się dla niego materiał, z którego towar jest zrobiony oraz marka producenta. Tylko 6% Polaków deklaruje, że na ich decyzję zakupową ma wpływ obejrzana reklama. Wyniki pokazują przede wszystkim, że Polacy chcą postrzegać siebie jako świadomych konsumentów, którzy kierują się jakością kupowanego towaru i są raczej obojętni na markę produktu oraz nie sugerują się jego reklamą. Polacy są mocno podzieleni w ocenie tego, czy znana marka oznacza najwyższą jakość produktu. Blisko połowa (45%) nie widzi zależności między marką a jakością, przeciwnego zdania jest 39% badanych. Stosunek do marek najlepiej oddają jednak deklaracje zakupowe Polaków - tylko 28% konsumentów twierdzi, że kupuje produkty markowe, bo gwarantują jakość. Co ciekawe, 32% badanych kupuje towary mniej znanych producentów, bo ich zdaniem są porównywalnej lub nawet lepszej jakości" - czytamy w komunikacie.

Konsumenci różnie interpretują samo pojęcie jakości produktu. Dla większości jakość to przede wszystkim trwałość (jest zrobiony z dobrego materiału, dobrze złożony) oraz bezpieczeństwo dla życia i zdrowia użytkowników - uważa tak siedmiu na dziesięciu badanych. Ponad połowa (55%) postrzega jakość jako użyteczność (produkt jest wygodny, ergonomiczny), a także jako zgodność z normami i przepisami prawnymi (51%). Tylko 45% rozumie jakość produktu jako jego sprawność (np. szybkie działanie). Oznacza to, że dla Polaków najbardziej liczy się, by produkt nadawał się do użycia długoterminowo i był bezpieczny dla zdrowia użytkowników, podano również.

"Wyniki przeprowadzonego przez nas badania pokazują, że Polacy widzą siebie jako świadomych konsumentów, którzy bazują przede wszystkim na własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach przy wyborze produktu. Nie kierują się reklamą, a znana marka nie jest już dla nich wystarczającą gwarancją jakości produktu. To świadczy o aspiracjach konsumenckich Polaków, których sytuacja materialna jest coraz lepsza. Nie chcą już wyłącznie płacić jak najmniej za kupowany towar, oczekują przede wszystkim dobrego jakościowo produktu. To duże wyzwanie dla branży handlowej, która będzie zmuszona do rywalizacji o coraz lepszą relację jakości do ceny produktu" - powiedział prezes TÜV Rheinland Polska Janusz Grabka, cytowany w komunikacie.

Z badania wynika również, że trzy czwarte Polaków sprawdza certyfikaty jakości. Większość (61%) im ufa, choć wiedza konsumentów na temat certyfikacji jest bardzo ograniczona - zaledwie 29% badanych wie, w jaki sposób są testowane produkty w laboratorium, wskazano także.

"Wyniki badania TÜV Rheinland Polska pokazują przede wszystkim rosnące aspiracje konsumentów w Polsce, co może stanowić coraz większe wyzwanie dla producentów. Większość Polaków nie przykłada dużej wagi do marki, marginalne znaczenie dla ich wyborów konsumenckich ma reklama. W długim terminie może to wymusić na producentach inwestowanie przede wszystkim w poprawę jakości produktu. Jednak wciąż bardzo ważnym kryterium dla polskich konsumentów pozostaje cena i pamiętając o tym, producenci powinni zadbać o jak najlepszą relację między ceną a jakością produktów" - podsumowano.

Badanie przeprowadził instytut Kantar Millward Brown w dniach 22-28 października 2018 r. za pomocą komputerowo wspomaganych wywiadów telefonicznych (CATI) w ramach syndykatowego sondażu telefonicznego CATIBUS na reprezentatywnej próbie 1 001 dorosłych Polaków.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)