Notowania

tps
27.10.2008 21:38

UKE nałożył na TP SA 5 mln zł kary

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na TP SA 5 mln zł kary za przekazanie niepełnych danych niezbędnych do przeprowadzenia analizy rynku świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Zborowski)

*Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na TP SA 5 mln zł kary za przekazanie niepełnych danych niezbędnych do przeprowadzenia analizy rynku świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy. *

_ W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż Telekomunikacja Polska SA, będąc zobowiązaną na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne do udzielania informacji i dostarczania dokumentów na żądanie Prezesa UKE, nie przekazała żądanych przez Prezesa UKE w piśmie z dnia 3 czerwca 2008 r. danych obejmujących zestawienie wszystkich łączy służących lub mogących służyć do świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy _ - napisano.

_ Nieprzekazanie kompletnych danych określonych w piśmie z dnia 3 czerwca 2008 r. stanowiło istotną przeszkodę w prowadzeniu postępowania w sprawie ustalenia czy na rynku dzierżawy łączy niebędących zakończeniami łączy występuje skuteczna konkurencja. _

_ Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów ukaranego podmiotu _ - dodano.

Rzecznik TP Wojciech Jabczyński poinformował w poniedziałek PAP, że UKE od czterech lat nie może ustalić, czy na rynku 14 (dzierżawy łączy) występuje skuteczna konkurencja.

_ Dwa razy projekty tych decyzji były odrzucane przez Komisję Europejską. Także dla polskich sądów było to za wiele, co skutkowało orzeczeniem, że prezes UKE w sposób rażący przewleka to postępowanie. Na rynku tym, wbrew temu, co stara się uzasadnić raz po raz UKE, istnieje już stan konkurencji i utrzymywanie dodatkowych obowiązków wobec TP jest absolutnie nieuzasadnione _ - powiedział Jabczyński.

"Dziwnym jest zwyczajem, gdy za 30 dni opóźnienia w uzupełnieniu danych wymierza się karę 5 mln złotych. Gdyby stosować tu zasadę wzajemności, UKE winno zapłacić 240 milionów za potwierdzone orzeczenie

UKE nałożył na Telekomunikację Polską do tej pory kilkanaście kar o łącznej wartości ponad 500 mln zł.

Tagi: tps, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz