Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijny pakiet ratunkowy dla Grecji coraz bliżej

0
Podziel się:

Premier Giorgios Papandreu może liczyć na wsparcie przy trudnych reformach.

Unijny pakiet ratunkowy dla Grecji coraz bliżej
(PAP/EPA)


aktualizacja 12.05

Europejscy przywódcy negocjują kształt wielomiliardowego planu, który ma gwarantować stabilność finansów i wypłacalność kraju.

Jak donosi _ BBC _, pakiet pożyczek i gwarancji mógłby być uruchomiony w sytuacji. w której Ateny poprosiłyby Brukselę o wsparcie i gwarancje dla borykającego się z kryzysem finansów publicznych kraju.

Brytyjski serwis podkreśla, że ministrowie finansów Unii Europejskiej już dziś mogą podjąć decyzję co do kształtu ewentualnej pomocy. Według informacji _ BBC _ głównymi gwarantami pomocy miałyby być Niemcy i Francja. Wartość ewentualnego wsparcia - według niektórych mediów - może sięgnąć 25 mld euro.

Strefa euro przygotowuje plan awaryjny

Jak dowiedział się dziennik _ Handelsblatt _ z kręgów zbliżonych do brukselskich urzędów, do wyboru jest kilka opcji, które muszą zostać zatwierdzone przez 16 państw strefy euro oraz Komisję Europejską.

Pod względem technicznym przygotowania zostały zamknięte - powiedział jeden z ekspertów komisji. Wsparcie jest zgodne z traktatem unijnym i może zostać przyznane w każdej chwili. W tej chwili brakuje tylko decyzji politycznej.

Nadzieje, co do szybkiego podjęcia decyzji, ostudził jednak niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble._ - Nie ma powodu do podejmowania szybkich uchwał dotyczących pomocy finansowej. _

Podobnie wypowiadał się rzecznik Angeli Merkel: _ Podczas nadzwyczajnego szczytu Unii_ z _11 lutego szefowie państw UE uzgodnili, _ że _jeżeli okaże się to konieczne, podejmą zdecydowane i skoordynowane działania w celu zachowania finansowej stabilności całej strefy euro _. Z punktu widzenia Berlina taka potrzeba jeszcze nie zaszła.

Zachęcające sygnały nadchodzą tymczasem z Francji. _ Aby zareagować na kryzys rządy muszą teraz nacisnąć tylko guzik _, można usłyszeć w paryskich kręgach rządowych. Ponadto prezydent Nicolas Sarkozy udziela poparcia Grecji już od tygodni.

Powodem ociągania się Niemiec jest fakt, że pomysł udzielenia Grecji miliardowej pomocy nie cieszy się tam szczególną popularnością. Stąd też powściągliwa postawa kanclerz Angeli Merkel. Przeszkodą dla niej jest także zawarta w Traktacie UE tzw. klauzula _ no-bailout _, załączona właśnie po naciskach Niemiec.

Dlatego też rząd federalny lansuje jeszcze inną propozycję - utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW). Dyskusje na ten temat nie posuwają się jednak naprzód. EFW jest wprawdzie interesującą propozycją, nie jest jednak odpowiedzią na kryzys w Grecji, mówi jeden z francuskich dyplomatów.

Szef Europejskiego Banku Centralnego o kryzysie greckich finansów (ang.):

Póki co Grecja zmagającą się z deficytem w wysokości 300 mld euro i szukająca 20 mld euro na obsługę długu w kwietniu i maju, poprosiła o wsparcie. Jednak rządowe planyoszczędnościowe rozwścieczyły Greków i kraj sparaliżowały masowe strajki.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)