Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

URE: Taryfa dla terminalu LNG najpóźniej w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:
URE: Taryfa dla terminalu LNG najpóźniej w przyszłym tygodniu

Katowice, 19.05.2016 (ISBnews) - Taryfa dla terminalu LNG w Świnoujściu powinna zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni, poinformował prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Maciej Bando.

"W tym tygodniu powinna być, a jak nie - to na początku przyszłego" - powiedział Bando dziennikarzom w kuluarach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zapowiadał kilka dni temu, że terminal LNG w Świnoujściu powinien być gotowy do przyjmowania statków gazowych od początku czerwca. Poinformował także, że dotychczas zainteresowanie zakupem gazu w terminalu zgłosiły PGNiG oraz wstępnie ukraiński Naftohaz.

Wcześniej w maju URE udzielił koncesji na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w instalacjach skroplonego gazu ziemnego spółce Polskie LNG S.A. oraz wyznaczył ją operatorem systemu skraplania gazu ziemnego.

W końcu kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu. Zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne terminalu.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)