Notowania

Ursus sprzedaje coraz więcej za granicą i chwali się nowym prototypem ciągnika

Wartość sprzedanych przez Ursusa maszyn była o prawie 40 procent wyższa rok do roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ursus S.A.)

Wartość sprzedanego przez Ursusa sprzętu w 2015 roku urosła o prawie 40 procent. Dwucyfrowy wzrost przychodów producenta traktorów nie przełożył się na jednak na zysk spółki.

Zysk spadł przez gwałtowny wzrost kosztów związany z realizacją kontraktów w Afryce. Ursus duże nadzieje wiąże z nowym ciągnikiem, który wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku oraz z unijnym programem Rozwoju Obszarów Wiejskich o wartości 13,5 mld euro.

Zysk netto Ursusa w 2015 roku wyniósł 7,7 mln złotych. To o prawie 32 procent mniej rok do roku. Spadek zysku netto to efekt wzrostu kosztów sprzedaży z 9,7 mln złotych w 2014 roku do 32 mln złotych w ubiegłym roku, wywołany m.in. realizacją umów z afrykańską spółką Metec i Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Dodatkowo negatywny wpływ na firmę miały różnice kursowe.

Wartość sprzedanych przez Ursusa maszyn była o prawie 40 procent wyższa rok do roku. Rosła szczególnie sprzedaż zagraniczna spółki, której wartość to prawie 200 mln złotych. W tym samym czasie sprzedaż krajowa osiągnęła wartość 125,9 mln złotych, co daje wzrost o 11 procent rok do roku.

- Dwucyfrowy wzrost skonsolidowanej sprzedaży w wysokości 37 procent rok do roku to zasługa kontraktów afrykańskich, które przełożyły się na 62-procentowy skok sprzedaży zagranicznej przy stabilnej sprzedaży w kraju - komentuje Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Wyniki finansowe Ursusa w latach 2014-2015 (w mln zł)
2015 2014 Zmiana
Sprzedaż 324,4 236,2 37,3%
Sprzedaż krajowa 125,9 113,3 11,1%
Sprzedaż zagraniczna 198,5 122,9 61,5%
Zysk brutto na sprzedaży 69 43 60,5%
Zysk netto 7,7 11,3 -31,9%
Źródło: money.pl/Ursus

W komunikacie spółki dodano, że w omawianym okresie Ursus zrealizował ostatnią transzę dostaw trolejbusów do ZTM Lublin na kwotę 26,4 mln zł. Kluczowe kontrakty eksportowe z etiopskimi spółkami Metec oraz Ethiopian Sugar Corporation dodały łącznie 161 mln zł sprzedaży.

W sierpniu ubiegłego roku w rozmowie z money.pl prezes Ursusa Karol Zarajczyk informował, że spółka podpisała z Federal Democratic Republic of Ethiopia Sugar Corporation umowę na sprzedaż ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej o wartości 30,67 mln dolarów. Kontrakt dotyczył 173 ciągników oraz 390 przyczep, a także dostawy części zamiennych do tych maszyn. W marcu Ursus podpisał aneks do umowy, który rozszerzył zamówienie o kolejne 27 ciągników i 54 przyczepy, których dostawa nastąpi w drugim kwartale 2016 roku.

To nie był pierwszy kontrakt Ursusa zdobyty w Afryce. W 2013 roku spółka podpisała umowę z etiopską spółką Metec na dostawę ciągników, wyposażenie centrów serwisowych w Etiopii oraz dostawę części zamiennych. W ramach realizacji kontraktu w mieście Adama uruchomiono montownię ciągników Ursus. Zatrudnieni tam miejscowi pracownicy zostali przeszkoleni przez polskich inżynierów i techników.

Nowe modele traktorów

W 2015 roku spółka wprowadziła do oferty 16 nowych produktów. W ośrodku badawczo-rozwojowym w Lublinie trwały również prace nad własną konstrukcją układu przeniesienia napędu ciągnika o roboczej nazwie Vigus. Całkowita wartość projektu to około 28,2 mln zł, w tym 11,3 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Prototyp nowego ciągnika (na zdjęciu powyżej) został pokazany w marcu, a gotowy produkt będzie dostępny w ofercie od przyszłego roku.

Dzięki szerszej ofercie Ursus coraz lepiej radzi sobie na rodzimym rynku. "Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w ubiegłym roku Ursus odnotował najwyższą dynamikę rejestracji nowych ciągników, tj. 47 procent wzrostu rok do roku, podczas gdy na rynku krajowym odnotowano spadek liczby rejestracji ogółem o 13 procent. Na koniec roku liczba zarejestrowanych ciągników marki Ursus wyniosła 436 sztuk" - czytamy w komunikacie spółki.

W tym roku spółka liczy na wzrost sprzedaży w Polsce ze względu na uruchomienie środków na zakup sprzętu rolniczego rolniczego z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 o wartości 13,5 mld euro.

alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto; text-align: justify; text-indent: 35.4pt;">_ Dwucyfrowy wzrost skonsolidowanej sprzedaży w wysokości 37% rdr to zasługa kontraktów afrykańskich, które przełożyły się na 62% rdr skok sprzedaży zagranicznej przy stabilnej sprzedaży w kraju, która wzrosła o 11% rdr – _komentuje Karol Zarajczyk, Prezes Ursus S.A.

Tagi: wyniki finansowe ursusa, urs, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz