Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

V Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych odbędzie się 19-20 marca w Poznaniu

0
Podziel się:

Przedstawiciel rodziny Mulliez, największej i najbogatszej rodziny właścicielskiej w Europie, do której należą m.in. Leroy Merlin, Decathlon czy Auchan zaprezentuje swoją organizację biznesową podczas V Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, który odbędzie się 19-20 marca br. w Poznaniu. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

V Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych odbędzie się 19-20 marca w Poznaniu

"Zaproszenie do prelekcji na V Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych przyjął Antoine Mayaud - przedstawiciel rodziny Mulliez, największej i najbogatszej rodziny właścicielskiej w Europie, do której należą m.in. Leroy Merlin, Decathlon czy Auchan. Jego prelekcja 'Jak stymulować przedsiębiorczość w firmie rodzinnej', w której opowie o strukturze w rodzinie liczącej ponad 700 członków (wszyscy z udziałami w biznesach), rozpocznie dwudniowe dyskusje o mechanizmach profesjonalizacji rodziny biznesowej, zakładaniu fundacji firmy rodzinnej i budowaniu długowieczności rodzinnego biznesu" - czytamy w komunikacie.

Kongres organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego odbędzie się 19-20 marca 2018 roku w Poznaniu.

"Tam, gdzie łączy się biznes i rodzina, powstaje wyjątkowy potencjał, który z jednej strony jest ryzykowny, ale z drugiej stanowi ogromną szansę na stworzenie niepowtarzalnej oferty biznesowej. Członkowie rodzin biznesowych szukają więc sposobów, aby wspólnie tworzyć długowieczne biznesy - dla siebie i dla kolejnych pokoleń" - powiedziała Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego i inicjator Kongresu, cytowana w komunikacie.

Wzorem zagranicznych firm rodzinnych polscy przedsiębiorcy szukają dziś sposobów na budowanie długowieczności biznesu - stąd coraz popularniejsze staje się wprowadzanie mechanizmów ładu rodziny, spisywanie konstytucji firmy rodzinnej czy zakładanie fundacji.

"Obecnie tworzenie fundacji nie jest w Polsce prawnie możliwe - większe polskie majątki szukają rozwiązań tego typu za granicą, najczęściej w Luksemburgu, Szwajcarii czy Austrii. Szereg instytucji, w tym Instytut Biznesu Rodzinnego, dążą do wprowadzenia tej możliwości w naszym kraju, na razie musimy jednak bazować na rozwiązaniach zagranicznych" - dodała Lewandowska.

Organizator podkreślił, że o tym, iż firma rodzinna to coś więcej niż anonimowy pracodawca, świadczyć może zaangażowanie i obecność na kongresie właścicieli biznesów rodzinnych, najbardziej świadomych atutu, jaką daje rodzinność firmy.

"Tym co odróżnia firmę rodzinną od korporacji jest to, co leży u podstaw każdego biznesu - filozofia i sposób podejścia zarówno do prowadzenia firmy, jak i planowania jej rozwoju. W firmie prowadzonej od początku przez jedną rodzinę, z pokolenia na pokolenie przekazywane są te same wartości i kanony postępowania. To kształtuje relacje międzyludzkie i wytycza szereg spraw, jak choćby normy zachowań. Dla nas ważni są ludzie, gdyż to dzięki nim możliwy jest rozwój Mokate. Budowanie dobrej atmosfery w pracy, tworzenie zgranych zespołów w poszczególnych działach to dla nas bardzo istotne kwestie" - wskazał prezes Mokate Adam Mokrysz, który na Kongresie wystąpi przedstawiając głos młodego pokolenia sukcesorów firm rodzinnych.

Konieczność przygotowania się młodego pokolenia do przejęcia sterów w sztafecie pokoleń rodzin biznesowych zauważa Zbigniew Inglot - prezes firmy Inglot, współwłaściciel jednej z najbardziej rozpoznawanych i uznanych na świecie polskich marek. Na Kongresie podzieli się on swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem zaczerpniętymi z prowadzenia firmy rodzinnej, podano także w materiale.

"Transformacja gospodarcza w Polsce niedługo będzie obchodzić swoje trzydziestolecie. W naturalny sposób do władz firm rodzinnych wchodzą członkowie pokolenia urodzonego już po 1989 roku. To ludzie młodzi, dynamiczni, wykształceni na doskonałych uczelniach, znający wiele języków obcych, pozbawieni kompleksów i przemieszczający się po świecie bez najmniejszych problemów. Szczególnie średnie i duże przedsiębiorstwa o rozbudowanej strukturze organizacyjnej zderzają się z tematem sukcesji. Problem sukcesji, zarówno w aspekcie przekazywania własności, jak i powierzania kierownictwa, stanowi punkt krytyczny w każdej, nawet najlepiej funkcjonującej firmie rodzinnej. Sposób przekazania firmy następnemu pokoleniu jest decyzją strategiczną, decydującą o jej przyszłości i ciągłości. Przekazanie firmy następcom to z pewnością proces długofalowy i niepozbawiony emocji, wymagający odpowiedniego przygotowania merytorycznego" - wskazał Inglot.

Inglot należy do grona zaledwie 2% polskich firm rodzinnych, które swoim zasięgiem działają globalnie, podkreślono w komunikacie.

Firmy rodzinne, które chcą trwać w kolejnych pokoleniach tworzą Konstytucję Firmy Rodzinnej, dokument, który jasno określa funkcjonowanie biznesu rodzinnego w kolejnych pokoleniach. Konstytucja firmy rodzinnej daje szanse na długowieczność firmy rodzinnej, w jasny sposób regulując proces podejmowania decyzji w przyszłości, podano także w materiale.

Przykładem sukcesji własnościowej jest firma Roleski - lider produkcji przypraw mokrych w Polsce. , Polega ona na tym, że firma pozostaje w rękach rodziny i, choć rodzina posiada decydujące zdanie, do zarządzania dopuszcza się również osoby spoza jej kręgu. Takie rozwiązanie sprawia, że na młodszych pokoleniach nie ciąży obowiązek włączania się do biznesu.

"W firmie odrzucono model zarządzania jednoosobowego i postawiono na zespół zarządzający, który w tak dużej firmie sprawdza się zdecydowanie lepiej. Mam zaszczyt sprawować funkcję, która nosi nazwę 'członek zespołu zarządzającego', a więc nie prezes, nie dyrektor, dlatego, że w firmie Roleski nie przywiązujemy uwagi do funkcji czy tytułów. Stworzenie i funkcjonowanie organu, jakim jest zespół zarządzający podkreśla to, co jest kluczowe, czyli zespołowość, wzajemne zaufanie i dzielenie się wiedzą oparte na transparentnym przepływie informacji" - wskazał Jakub Kołodziej z firmy Roleski, który na kongresie podzieli się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z pracy w rodzinnej firmie, z perspektywy managera spoza rodziny właścicielskiej.

Na kongresie będziemy również świadkami bardzo uroczystej chwili - Rodzina Wróbel, właściciele Grupy Wróbel dołączy do ekskluzywnego grona polskich firm posiadających Konstytucję Firmy Rodzinnej, poinformował również organizator.

"Firma rodzinna w dzisiejszych realiach to nie tylko lokalny mały biznes, ale nierzadko duża firma, jak nasza, która daje pracę 25 tysiącom ludzi. To potencjał, w którym kryje się coś więcej niż tylko budowanie biznesu. Takie przedsiębiorstwa należy postrzegać w dwóch wymiarach. Pierwszy z nich to aspekt ekonomiczny, związany z budowaniem rodzimego kapitału - jest on oczywiście bardzo istotny, ale nie najważniejszy. Drugi, czyli długofalowe spojrzenie na rozwój dzisiejszego biznesu z perspektywy kolejnych pokoleń, które decyduje o stabilności przedsiębiorstwa. Przy takim podejściu, dobro firmy i jej pracowników jest ważniejsze od krótkoterminowych zysków. W rodzinnym biznesie właściciel nie ma problemu, aby zakasać rękawy i wziąć się do pracy ramię w ramię z pracownikiem. Owocuje to nie tylko zaufaniem zespołu, ale i tworzeniem kultury organizacyjnej, w której ograniczenia są tylko w głowie" - powiedział prezes LPP Marek Piechocki, który na kongresie podzieli się swoimi przemyśleniami o prowadzeniu od
kilkudziesięciu lat firmy.

Wśród prelegentów i panelistów Kongresu znaleźli się również m.in. Richard Bergfors - Max Burgers (Szwecja), , Tomasz Domogała - TDJ S.A., Henryk Orfinger - Dr Irena Eris , Zbigniew i Michał Leszek (Kruger&Matz), Jan Kolański - Colian S.A., Bogusław Kowalski - GRAAL S.A., rodzina Wróbel - właściciele Grupy kapitałowej Mercedes Wróbel, Monika Siecińska-Jaworowska (SUEMPOL), prof. Peter May - doradza właścicielom firm rodzinnych w Niemczech, Szwajcarii.

Instytut Biznesu Rodzinnego jest think tankiem zajmującym się pozyskiwaniem i upowszechnianiem wiedzy o firmach rodzinnych. Powstał z inicjatywy dr Adrianny Lewandowskiej, zaangażowanej od lat w tematykę przedsiębiorczości rodzinnej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)