Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vivendi otrzyma opcję odkupienia udziałów Elektrimu w ET

0
Podziel się:

Vivendi - zgodnie z porozumieniem zawartym z Elektrimem - będzie mógł odkupić udziały Elektrimu w Elektrimie Telekomunikacja Sp. z o.o.

- poinformował Waldemar Siwak, prezes Elektrimu, podczas piątkowej konferencji prasowej.

'Vivendi może odkupić udziały Elektrimu w Elektrimie Telekomunikacja, gdyby nie można było rozwiązać uzasadnionych sporów prawnych między udziałowcami' - powiedział Siwak.

Vivendi może odkupić udziały w ET, płacąc za nie cenę zgodną z wartością rynkową ustaloną przez niezależne banki inwestycyjne plus osiem proc. premii. Dotychczas zgodnie z umową inwestycyjną między Elektrimem a Vivendi z grudnia 1999 roku francuski koncern miał opcję put i mógł żądać odkupienia przez Elektrim swoich udziałów w ET.

'Zmiana opcji put na opcję call jest związana ze zmianą większościowego udziałowca w ET' - powiedział Siwak.

Zgodnie ze środowym porozumieniem Vivendi ma za 100 mln euro odkupić od Elektrimu 2 proc. udziałów w ET. Obecnie Elektrim ma 51 proc. udziałów w tej spółce.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem obie strony będą dążyły do wprowadzenia ET na GPW w ciągu 12 miesięcy, o ile warunki rynkowe pozwolą na zadowalającą wycenę, a w każdym wypadku w ciągu 18 miesięcy.

Umowa przewiduje, że dotychczasowi akcjonariusze Elektrimu będą mogli wymienić akcje Elektrimu na akcje ET.

'Jedna z opcji przewiduje, że za akcję Elektrimu akcjonariusze otrzymają po akcji Elektrimu oraz Elektrimu Telekomunikacja' - powiedział Siwak.

Umowa przewiduje również, że Elektrim Telekomunikacja kupi od Elektrimu spółki telefonii stacjonarnej i internetowe za 489 mln euro. Vivendi pożyczy do końca 2001 roku ET 120 mln euro.

'Umowa jest skonstruowana w ten sposób, że Vivendi pożyczy całą kwotę ET, a ET zapłaci Elektrimowi. Realna wartość tej transakcji dla Elektrimu wyniesie więc około 360 mln euro' - powiedział Siwak.

W opinii wiceprezesa Elektrimu Jacka Walczykowskiego po podpisaniu porozumienia z Vivendi stosunki Elektrimu z Deutsche Telekom, z którym warszawska spółka również prowadziła negocjacje w sprawie aktywów telekomunikacyjnych, nie powinny ulec zmianie.

'Nie sądzę, żeby Deutsche Telekom zdecydował się na rozpoczęcie nowych sporów prawnych, gdyż nie naruszyliśmy umowy z DT. Co najwyżej Niemcy mogą zdecydować się na rozszerzenie pozwu arbitrażowego' - uważa Walczykowski.

Deutsche Telekom zwrócił się pod koniec 1999 roku do sądu arbitrażowego w Wiedniu o rozstrzygnięcie, czy DT ma prawo, na zasadzie pierwokupu, do odkupu części udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, kupionych przez Elektrim od innych akcjonariuszy. W swoim pozwie DT Mobil, spółka zależna DT, kwestionował skuteczność nabycia przez Elektrim udziałów w PTC od BRE Banku SA, Kluczyk Holding SA, TUiR Warta SA oraz Drugiego Polskiego Funduszu Rozwoju BRE Sp. z o.o.

W styczniu 2001 roku DT Mobil złożył przeciwko Elektrimowi kolejny wniosek do Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego w Wiedniu. Pozew został zawieszony po tym, jak Elektrim podpisał list intencyjny w sprawie sprzedaży Deutsche Telekom 51 proc. udziałów w sześciu spółkach telekomunikacyjnych za 180 mln USD.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)