Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

W Dzień Niepodległości europejskie giełdy w dół. Korea Północna straszy

0
Podziel się:

Wtorkową sesję europejskie giełdy zakończyły spadkami a azjatyckie lekkimi wzrostami. Handel przebiegał jednak spokojniej ze względu na nieobecność inwestorów z USA, którzy obchodzili Dzień Niepodległości. Amerykanie wracają do gry w środę. W centrum uwagi znajdzie się protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC, ale inwestorzy obserwują poczynania władz Korei Północnej.

W Dzień Niepodległości europejskie giełdy w dół. Korea Północna straszy
(M. Spencer Green)

Wtorkową sesję europejskie giełdy zakończyły spadkami, a azjatyckie lekkimi wzrostami. Handel przebiegał jednak spokojniej ze względu na nieobecność inwestorów z USA, którzy obchodzili Dzień Niepodległości. Amerykanie wracają do gry w środę. W centrum uwagi znajdzie się protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC, ale inwestorzy obserwują poczynania władz Korei Północnej.

Wtorkowa sesja na globalnych rynkach miała ograniczoną płynność z uwagi na nieczynną giełdę w Nowym Yorku. Amerykanie obchodzili Dzień Niepodległości.

Na zamknięciu wtorkowej sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,35 proc., niemiecki DAX o 0,31 proc., brytyjski FTSE 100 o 0,27 proc. a francuski CAC 40 o 0,40 proc.

Notowania w Europie we wtorek

We wtorek w pierwszej połowie dnia po stronie mocnych spadków znajdowały się spółki z sektora surowcowego w ślad za zniżkującymi cenami ropy naftowej, jednak po południu część spółek odrobiła straty. Na zamknięciu kurs Antofagasta spadł o 0,06 proc., Anglo American wzrósł o 0,23 proc., a Rio Tinto poszedł w góre o 0,12 proc.

Mocno, o 4 proc., spadły notowania EDF. Francuski producent energii podał, że przekroczył budżet na rozwój nowej elektrowni jądrowej, Hinkley Point, o 1,5 mld euro. Po informacji, HSBC obniżył rating dla spółki - podał PAP.

Wystrzeliła w górę giełdowa cena brytyjskiego Worldpay (+27,7 proc.). Operator płatności elektronicznych potwierdził, że dostał wstępną ofertę przejęcia przez amerykański Vantiv i JPMorgan Chase Bank.

Te wiadomości wywindowały w górę pozostałe firmy z branży płatności - Wirecard zyskał 7,1 proc., Gemaltu 3,1 proc., Ingenicto 3,7 proc.

Po publikacji lepszych niż oczekiwano wyników sprzedaży w pierwszym kwartale, o 0,3 proc. w górę poszedł też kurs brytyjskiej sieci hipermarketów Sainsbury.

Korea Północna straszy

W centrum uwagi rynków we wtorek znalazły się też doniesienia z Korei Północnej, które studziły apetyt na ryzyko w trakcie wtorkowej sesji.

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Telewizja państwowa nazwała to przełomem i podała, że test nowej rakiety obserwował północnokoreański przywódca Kim Dzong Un. Według agencji AFP jest to kluczowy etap w kierunku realizacji celu Pjongjangu, jakim jest możliwość grożenia USA bronią jądrową - podał PAP.

Do testu doszło tuż przed obchodami Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych oraz kilka dni przed szczytem G20 w Hamburgu, na którym USA, Chiny, Japonia i Korea Południowa mają omówić wysiłki na rzecz powstrzymania testów jądrowych i rakietowych Pjongjangu. To 11 próba rakietowa Korei Północnej w tym roku (włączając pociski konwencjonalne).

Eksperci różnią się w opiniach co do zasięgu nowej rakiety. Może on wynosić 6.700-10.000 km i obejmować nawet kontynentalne Stany Zjednoczone.

Zobacz także: Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. Zobacz wideo:

Protokół FOMC

Poniedziałkowa, skrócona sesja na Wall Street przyniosła przewagę wzrostów. Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,61 proc. do 21.479,27 pkt., S&P 500 zwyżkował o 0,23 proc. do 2.429,01 pkt., a Nasdaq Comp. spadł o 0,49 proc. do 6.110,06 pkt.

W centrum uwagi w środę znajdzie się protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC.

Po kilku wzrostowych sesjach, na początku tygodnia eurodolar lekko skorygował zwyżki. We wtorek notowania pary EUR/USD wahają się i wieczorem wynoszą ok. 1,1350 wobec 1,1375 ok. godz. 9.00.

Wsparciem dla amerykańskiej waluty była poniedziałkowa publikacja indeksu ISM z USA, który był znacznie wyższy niż oczekiwali tego analitycy.

Inwestorzy z uwagą będą śledzić spływające na rynek dane makroekonomiczne w kontekście piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy za czerwiec. Poznamy wtedy m.in. liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, stopę bezrobocia, długość tygodnia pracy i płacę godzinową.

W nadchodzących dniach w centrum uwagi rynków wciąż pozostaje polityka monetarna najważniejszych banków centralnych na świecie.

Agencja Reuters podała w poniedziałek, że niektórzy członkowie EBC są zaniepokojeni reakcją rynków na ubiegłotygodniowe wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego, które skutkowało umocnieniem euro oraz skokowym wzrostem rentowności obligacji krajów eurolandu.

Wystąpienie zostało odebrane przez rynki, jako przełom w komunikowaniu przez bank skłonności do ograniczenia stymulacji monetarnej i utwierdziło oczekiwania na decyzję o łagodzeniu programu skupu aktywów na jesieni.

Źródła Reutersa z EBC oceniły, że w związku z zachowaniem rynków dalsze luzowanie forward guidance banku w trakcie lipcowego posiedzenia wydaje się obecnie mniej prawdopodobne.

W czerwcu EBC wykreślił z forward guidance sformułowanie o możliwości dalszej obniżki stóp procentowych. Jednocześnie podniesiono ocenę bilansu ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro do neutralnej, tzn. Rada Prezesów uznała, iż bilans ów jest „zasadniczo zrównoważony".

We wtorek po południu publicznie głos zabrał Peter Praet, wpływowy członek zarządu EBC. Praet powiedział, że misja EBC nie została jeszcze osiągnięta oraz, że EBC musi być "cierpliwy i wytrwały", ponieważ inflacja potrzebuje więcej czasu, aby zbliżyć się do celu.

- Podczas, gdy perspektywy ekonomiczne poprawiają się, wyższa oczekiwana rentowność inwestycji biznesowych będzie powodować, że warunki zaciągania pożyczek będą coraz bardziej atrakcyjne. To wesprze akomodację i zapewni, że inflacja będzie zmierzać w kierunku naszego celu, tj. poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim terminie - powiedział.

- Inflacja CPI będzie stopniowo zmierzać w kierunku celu EBC - dodał, wskazując, że pomiary inflacji pozostają niezwykle niestabilne, zaś miary, stanowiące podłoże presji płacowej są stłumione.

W tym tygodniu inwestorzy czekają na publikację protokołu z czerwcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (w środę o godz. 20.00 czasu polskiego). W piątek upubliczniony zostanie zaś półroczny raport Fed, przygotowany dla Kongresu USA.

W czerwcu Fed podwyższył główną stopę procentową o 25 pb do 1,00-1,25 proc., tak jak oczekiwał tego rynek. Zaskoczeniem okazała się jednak publikacja planu normalizacji sumy bilansowej, czyli umarzania obligacji skupowanych kilka lat temu za dodrukowane dolary.

W czwartek zapisy posiedzenia z poprzedniego miesiąca przedstawi Europejski Bank Centralny.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)