Notowania

gospodarka
30.01.2017 07:52

Wall Street: wzrost wyników spółek najwyższy od dwóch lat

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian najważniejszych indeksów. Nieznacznie spadły Dow Jones i S&P 500, głównie przez zniżkujące akcje naftowego giganta Chevron. Lekko zwyżkował Nasdaq Composite.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO/Stan HONDA)

Na zamknięciu w piątek Dow Jones Industrial spadł o 0,04 proc. do 20 093,78 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,10 proc. do 5660,78 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,09 proc. do 2294,69 pkt.

Poza Chevronem znaczący wpływ na spadki indeksów miały akcje Starbucks (-4,0 proc.), który opublikował gorsze od oczekiwań prognozy przychodów na 2017 rok.

Mimo kilku rozczarowań w wynikach, łączne zyski spółek z S&P 500 za czwarty kwartał oczekuje się, że będą wyższe o 6,8 proc. niż rok wcześniej. To najwyższa dynamika od dwóch lat i zarazem drugi kolejny kwartał, kiedy zyski rosną - podaje Agencja Reutera.

W centrum uwagi rynków znajdują się dane makro z gospodarki amerykańskiej. PKB USA w IV kw. wzrósł o 1,9 proc., w ujęciu zanualizowanym, wobec oczekiwań rzędu 2,2 proc. Poniżej oczekiwań uplasował się również odczyt zamówień na dobra trwałe. Najwyższy od 2004 r. okazał się natomiast końcowy odczyt indeksu optymizmu amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan - podaje PAP.

W kontekście danych makro w USA, zainteresowanie rynków w przyszłym tygodniu skierowane będzie na Rezerwę Federalną, która ogłosi pierwszą w 2017 r. decyzję ws. stóp procentowych. Istotny również będzie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

W centrum uwagi znajdzie się ton komunikatu po posiedzeniu Fed i wskazówki względem ścieżki podwyżek w tym roku, gdyż rynek nie spodziewa się, by Fed podwyższył stopy procentowe. Jastrzębi wydźwięk komunikatu może umocnić jednak oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza w USA już w marcu.

Piątkowe dane PKB nie zmieniły zasadniczo wyceny ścieżki podwyżek stóp w USA. Obecnie rynek przypisuje ponad 50-proc. prawdopodobieństwo podwyżce stóp dopiero w maju, wobec 75-proc. w czerwcu - informuje PAP.

Uwagę inwestorów nieustannie przykuwają protekcjonistyczne sygnały płynące ze strony Białego Domu.

W piątek Donald Trump przez godzinę rozmawiał z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto. Prezydent USA podkreślił, że była to "bardzo dobra" rozmowa i że uzgodniono dążenie do poprawy relacji.

Jak pisze PAP, rząd Meksyku wydał oświadczenie, w którym zaakcentowano, że rozmowa prezydentów była "produktywna i konstruktywna". Poinformowano, że prezydenci uzgodnili, iż nie będą na razie wypowiadać się publicznie na temat płatności za mur, który Trump chce wybudować na granicy USA z Meksykiem. Prezydent USA mówił wcześniej, że chce obciążyć stronę meksykańską kosztami.

W czwartek wieczorem prezydent Meksyku odwołał spotkanie z Donaldem Trumpem, po tym jak ten ostatni po raz kolejny zażądał od południowego sąsiada pokrycia kosztów budowy muru granicznego. W reakcji na decyzję Enrique Pena Nieto administracja Trumpa zagroziła wprowadzeniem 20-proc. podatku na importowane z Meksyku towary (border-adjustment tax).

Tagi: gospodarka, giełda, wall street, wiadomości, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2017

WitekTo decyzje Trampa sa tak oceniane ale bezpanstwowa lewacka miedzynarodowka protestuje jak w Polsce ! Ten sam tok dzialania i rozumowania , jak my nie … Czytaj całość

30-01-2017

aleka przedsiębiorców duszą, niedługo nie będzie ich i wtedy skończa sie pieniadze a te wszystkie zapomogi

30-01-2017

kamil;,-.,,Ciekawy serwis z aukcjami komorniczymi Wszystko od 1zl trafiony.ga Można jeszcze coś tanio kupić :) Polecam serdecznie

Rozwiń komentarze (3)