Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wall Street mocno w górę. Idzie podwyżka stóp w USA

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała w środę sesja na nowojorskiej giełdzie.

Janet Yellen, szefowa Fed
Janet Yellen, szefowa Fed (International Monetary Fund)

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów. Wydarzeniem dnia była publikacja protokołu z październikowego posiedzenia Fed. Wynika z niego, że podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu jest możliwa.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 247,66 pkt. (1,42 proc.) i wyniósł 17.737,16 pkt. S&P 500 wzrósł o 33,14 pkt. (1,62 proc.) i wyniósł 2.083,58 pkt. Nasdaq Composite wzmocnił się o 89,19 pkt. (1,79 proc.) do 5.075,20 pkt.

Wśród amerykańskich bankierów centralnych w trakcie październikowego posiedzenia dominowało przekonanie, że możliwa będzie podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu - wynika z opublikowanego w środę raportu z ostatniego posiedzenia Fed.

W ocenie FOMC spadło ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce amerykańskiej, które wcześniej związane było z niestabilną sytuacją na rynkach finansowych w okresie letnim.

"Większość członków Fed uważa, że ryzyko pogorszenia się kondycji gospodarki USA związane z rozwojem sytuacji poza granicami kraju zmniejszyło się, a perspektywy dla aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych są obecnie stabilne" - napisano.

Przed październikowym posiedzeniem Fed na rynku dominowało przekonanie, że amerykański bank centralny raczej pozostawi stopy procentowe bez zmian do końca roku. Fed postanowił te oczekiwania zmodyfikować. Po zakończeniu ostatniego posiedzenia bank centralny USA dał jasno do zrozumienia, iż istnieje realne prawdopodobieństwo, że na tę decyzję zdecyduje się już na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Po ostatnich sygnałach Fed podwyżki w grudniu spodziewa się obecnie zdecydowana większość ekonomistów z Wall Street. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez The Wall Street w ubiegłym tygodniu, podwyżkę w przyszłym miesiącu zakłada ponad 90 proc. badanych ekonomistów. Na około 66-proc. prawdopodobieństwo ruchu Fed przed końcem roku wyceniał przed publikacją minutes natomiast rynek terminowy.

Wcześniej w środę przewodniczący oddziału Fed z Atlanty Dennis Lockhard ocenił, że amerykański bank centralny powinien podnieść stopy procentowe w grudniu ponieważ poprawiła się sytuacja na rynkach finansowych.

W podobnym tonie wypowiedział się szef oddziału Fed z Richmond Jeffrey Lacker. Jego zdaniem kondycja amerykańskiej gospodarki uzasadnia podwyżkę na nadchodzącym posiedzeniu. Lacker dodał, że gospodarczy efekt zamachów terrorystycznych w Paryżu będzie tymczasowy.

Rynek poznał nowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w październiku i wyniosła 1,060 mln w ujęciu rocznym. We wrześniu wskaźnik wyniósł 1,191 mln po korekcie wobec 1,206 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,160 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła jednak do 1,150 mln z 1,105 mln poprzednio. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,147 mln.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 13 listopada o 6,2 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 1,3 proc.

Przed sesją wyniki kwartalne podała sieć sklepów z wyposarzeniem biur Lowe's. Spółka pokazała lepszy od oczekiwań rezultat zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Zgodne z oczekiwaniami na poziomie zysku netto okazały się w trzecim kwartale rezultaty sieci detalicznej Target. Spółka pobiła jednak konsensus w przypadku przychodów i poinformowała o podniesieniu przedziału prognozy finansowej na ten rok.

Sezon wynikowy w USA dobiega już końca. Ze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 które podały już swoje raporty 74 proc. pokazało wyniki lepsze od oczekiwań na poziomie zysku netto, jednak tylko 44 proc. pobiło konsensusy w kategorii przychodów - wynika z danych Bloomberga.

Z szacunków agencji wynika również, że zyski spółek amerykańskich spadły w trzecim kwartale o 3,7 proc. w ujęciu rdr. Przed startem sezonu wyników szacowano, że będzie to 7,2 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)