Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sesja na wall street
18.11.2014 22:50

Wall Street w górę. S&P500 z nowym rekordem

Inwestorzy poznali dane na temat inflacji PPI w USA. Wcześniej lepsze od oczekiwań dane napłynęły z gospodarki Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Na amerykańskich giełdach przeważali kupujący, dzięki czemu S&P500 wyznaczył swoje nowe historyczne maksimum. Inwestorzy poznali dane na temat inflacji PPI w USA w październiku. Wcześniej lepsze od oczekiwań dane napłynęły z gospodarki Niemiec, gdzie wzrost zanotował indeks ZEW.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,23 procent, do 17.687,82 punktu. S&P500 zyskał 0,51 procent i wyniósł 2.051,80 punktu. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,67 procent i wyniósł 4.702,44 punktu.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w październiku o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI spadnie o 0,1 procent. Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w październiku o 1,5 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,8 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,3 proc. i wzrostu o 1,5 procent.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w listopadzie i wyniósł 58 punktów. Analitycy oczekiwali indeksu w listopadzie na poziomie 55 punktów.

Dobre informacje napłynęły także z gospodarki Niemiec. Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w listopadzie było mocno powyżej oczekiwań analityków. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 11,5 pkt. z minus 3,6 pkt. miesiąc wcześniej.

Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 0,5 punktu. To pierwszy wzrost tego indeksu w tym roku - przez poprzednie 10 miesięcy wskaźnik spadał. - _ Dane z Niemiec są miłą niespodzianką. Oczekiwania zostały obniżone przez słabość gospodarczą widoczną ostatnio w strefie euro oraz Rosji. Indeks ZEW pokazuje jednak, że największa gospodarka strefy euro radzi sobie wciąż dosyć dobrze _ - ocenił Pierre Mouton, zarządzający funduszami Notz, Stucki & Cie.

Inwestorzy dobrze przyjęli również informacje z Japonii. Japoński premier Shinzo Abe, zgodnie z oczekiwaniami, ogłosił, że w piątek rozwiąże izbę niższą parlamentu. Przedterminowe wybory odbędą się zapewne w połowie grudnia.

Premier Japonii zapowiedział też, że odkłada do kwietnia 2017 roku drugą, planowaną na październik 2015 roku podwyżkę podatku od sprzedaży z 8 do 10 procent. Pierwsza podwyżka (z 5 do 8 proc.) dokonana w kwietniu tego roku uważana jest za przyczynę spadku japońskiego PKB w drugim i trzecim kwartale tego roku.

- _ Mieliśmy dzisiaj relatywnie dobre dane ze świata. W Japonii przełożono podwyżkę podatku VAT i ogłoszono wcześniejsze wybory, to oznacza dłuższą stymulację japońskiej gospodarki. Lepszy od oczekiwań był również indeks ZEW z Niemiec _ - ocenił Art Hogan, główny strateg inwestycyjny w Wunderlich Securities.

Ze spółek w centrum uwagi była sieć sklepów z materiałami wyposażenia domu Home Depot po tym jak podała ona wyniki finansowe. Zysk spółki Home Depot wyniósł w trzecim kwartale 1,15 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,13 USD na akcję.

Po okresie podwyższonej zmienności na rynkach z początku jesieni, w ostatnich tygodniach sytuacja się uspokoiła. Koniec roku powinien być jeszcze relatywnie spokojny, wyższa zamienność powróci natomiast w przyszłym roku - uważają analitycy BlackRocka.

W ubiegłym tygodniu spadła zmienność na zachodnich rynkach akcji, szczególnie w porównaniu z okresem podwyższonej zmienności z października i września. W ubiegły poniedziałek indeks S&P 500 wzrósł o 0,31 proc., na kolejnych czterech sesjach zmiana od zamknięcia do zamknięcia nie przekroczyła już jednak 0,1 procent.

- _ Indeks zmienności VIX spadł pod koniec ubiegłego tygodnia do 13 pkt, naszym zdaniem ten relatywny spokój nie będzie jednak trwał długo. Sezonowo dobry okres jakim jest koniec roku na rynkach powinien sprawić, że zmienność będzie utrzymywała się poniżej normalnego poziomu do końca roku, ta sytuacja zmieni się prawdopodobnie w 2015 roku _ - napisał w komentarzu główny strateg inwestycyjny BlackRocka, Russ Koesterich.

- _ Zmiany w polityce monetarnej w USA i zbliżające się podwyżki krótkoterminowych stóp proc. przez Fed sprawi, że zmienność wzrośnie do poziomów obserwowanych we wrześniu oraz październiku tego roku _ - dodał.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz