Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street kończy rok w mieszanych nastrojach

0
Podziel się:

Indeks Dow w skali dwunastu miesięcy jest na 5,5-proc. plusie, natomiast S&P 500 i Nasdaq znalazły się w tym roku pod kreską.

Wall Street kończy rok w mieszanych nastrojach
(PAP/EPA)

Ostatnia sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów. W efekcie indeks Dow zakończył cały 2011 rok na 5,5-proc. plusie, natomiast S&P 500 i Nasdaq znalazły się w tym roku pod kreską.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,57 proc. do 12.217,56 pkt. Nasdaq stracił 0,33 proc. i wyniósł 2.605,15 pkt. Indeks S&P 500 również spadł i wyniósł na koniec dnia 1.257,60 pkt.

Zobacz przebieg wczorajszej sesji na Wall Street _ _ _ Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej _

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee wzrósł w grudniu do 57,8 pkt, wobec 56,7 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 58,3 pkt. Raport jest publikowany przez amerykańską organizację zrzeszającą menedżerów dokonujących zakupów w przedsiębiorstwach.

Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla dziennika niemieckiego _ Handelsblatt _ wyraził przekonanie, że w ciągu 2012 roku Europa zdoła opanować kryzys zadłużeniowy. Schaeuble powiedział, że jest _ przekonany, że wszystkie państwa strefy euro dokonają wielkich postępów w przezwyciężaniu istniejących problemów _.

Wykluczył jednocześnie możliwość rozpadu strefy euro. _ Unia walutowa spaja razem los państw. Dlatego politycznie odpowiedzialni za strefę euro czynią wszystko, by zapobiec jej dezintegracji _ - zaznaczył Schaeuble.

Cały 2011 rok indeks S&P 500 zakończył na minimalnym plusie, ale cały rok charakteryzował się bardzo dużą zmiennością. S&P 500 rozpoczął rok mocnymi zwyżkami i do końca kwietnia zyskał 8,4 proc. osiągając trzyroczne maksima, 102 proc. powyżej minimów z marca 2009 roku.

Sytuacja popsuła się gwałtownie w lecie, a do ostrej wyprzedaży akcji skłoniła inwestorów niepewność co do przyszłości reformy fiskalnej Stanach Zjednoczonych, która skłoniła agencję Standard & Poor's do obniżenia wiarygodności kredytowej USA, oraz przede wszystkim eskalacja kryzysu zadłużenia w Europie

Do początku października indeks S&P 500 spadł o 19 proc. od kwietniowego szczytu. Ostatni kwartał przynosił jednak poprawę a główne indeksy zdołały odrobić część wcześniej poniesionych strat. Do poprawy nastrojów na rynkach przyczyniły się lepsze dane makroekonomiczne napływających z amerykańskiej gospodarki po okresie słabości widocznym w połowie roku.(

W ujęciu sektorowym najwięcej w całym roku straciły spółki z branży finansowej, wartość akcji, których średnio poszła w dół o 18 proc., drugim najsłabiej zachowującym się sektorem okazał się sektor surowcowy, w przypadku którego strata wyniosła 12 proc. Na drugim końcu spektrum znalazły się spółki z sektorów użyteczności publicznej, podstawowych dóbr konsumpcyjnych, oraz ochrony zdrowia, które wszystkie zyskały średnio ponad 10 proc.

O sytuacji na rynkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t154498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/gpw;w;tym;roku;zabraklo;sw;mikolaja,143,0,999311.html) GPW: W tym roku zabrakło św. Mikołaja Inwestorzy, którzy wierzyli w sukces grudniowej zwyżki mocno się rozczarowali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t191459.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/dziesieciolecie;euro;bez;fajerwerkow,242,0,999410.html) Dziesięciolecie euro bez fajerwerków Bilans jest smutny, bo pokazuje, że Unia Europejska nie była przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W efekcie część krajów chętnie zapomniałaby o tym, co jak co, bardziej politycznym eksperymencie.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)