Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wartość aktywów TFI wzrosła o 6,7 proc.

0
Podziel się:

Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie wzrosła w listopadzie o 6,7 proc., czyli o 5,97 mld zł, do niemal 95 mld zł.

Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie wzrosła w listopadzie o 6,7 proc., czyli o 5,97 mld zł, do niemal 95 mld zł - podały w raporcie Analizy Online oraz Izba Zarządzająca Funduszami i Aktywami.

"Osiągnięta w minionym miesiącu dynamika jest tylko nieznacznie niższa od tegorocznego rekordowego tempa wzrostu, które mogliśmy obserwować w lutym (+6,8 proc.). Za to przyrost wyrażony w złotych, nie miał sobie równych nie tylko w tym roku, ale i w całej historii obecności funduszy inwestycyjnych na polskim rynku" - napisano w raporcie.

Według raportu, licząc rok do roku, wartość aktywów netto TFI w listopadzie wzrosła o 67,2 proc. Dla porównania, w całym 2005 roku wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wzrosła o 63,3 proc.

"Dane listopadowe pokazują, że mamy olbrzymią szansę poprawić ten wynik w roku bieżącym, choć 12 miesięcy temu wydawało się to praktycznie niemożliwe" - napisano w raporcie.

W listopadzie dużym powodzeniem cieszyły się produkty klasyfikowane w grupie polskich akcji, a aktywa funduszy akcyjnych zwiększyły się o ponad 21 proc. Zdaniem autorów raportu, przy utrzymującej się dobrej koniunkturze na giełdzie, fundusze z tej grupy mogą stać się niedługo dominującą grupą pod względem wartości zarządzanych aktywów na polskim rynku.

Na pozycję lidera, pod względem wartości zarządzanych środków, powróciły fundusze mieszane. Fundusze z tej grupy powiększyły aktywa o 11,7 proc., do niemal 24,5 mld zł. Wynik ten daje funduszom mieszanym udział w rynku na poziomie 25,7 proc.

Zdecydowanie niższa dynamika wzrostu wartości zarządzanych środków wystąpiła w przypadku dotychczasowego lidera - funduszy stabilnego wzrostu, których aktywa rosły w listopadzie 10-krotnie wolniej niż w przypadku funduszy mieszanych.

Według raportu, w listopadzie, podobnie jak przed miesiącem, nie wszystkim towarzystwom udało się powiększyć aktywa zarządzanych przez siebie funduszy. Spadek środków w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowały 2 TFI, a kolejne 8 towarzystw rosło w tempie niższym niż cały rynek.

fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)