Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
18.09.2016 10:28

Rating Węgier. Analitycy uwierzyli w efekty polityki Orbana

Na rynku walutowym można zauważyć umocnienie węgierskiego forinta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szilard Koszticsak/MTI via AP)

Węgierski forint zaczął wyraźniej umacniać się wobec euro po tym, gdy agencja ratingowa S&P uznała, że obligacje tego kraju nie mają już oceny "śmieciowej".

Inwestorzy obecni na rynkach finansowych za jedno euro płacą około 308 forintów, co oznacza, że węgierska waluta zyskała od piątku wobec euro o około 1 procent i obecnie jest najmocniejsza od lutego tego roku.

Notowania forinta wobec euro od początku 2016 roku

Takie zachowanie forinta to efekt poprawy nastrojów wśród inwestorów, którzy mieli właśnie okazję zapoznać się z oceną, jaką obligacjom tego kraju wystawiła agencja ratingowa S&P - ta sama, która w styczniu tego roku obniżyła rating Polski, wywołując gwałtowną przecenę złotego i spadki na giełdzie.

W przypadku Węgier analitycy byli łaskawsi w swojej ocenie i uznali, że obecny rating tego kraju to BBB-. To co prawda najniższy rating inwestycyjny, ale jednocześnie oznacza dość istotną zmianę w porównaniu do poprzedniego, "śmieciowego" BB+. Analitycy uznali jednocześnie, że tzw. perspektywa ratingu jest stabilna, dokładnie tak samo, jak zrobili to w maju ekonomiści z agencji Fitch.

Widać więc, że węgierska gospodarka, po okresie sporej niechęci zaczęła uzyskiwać lepszy wizerunek wśród analityków, co z kolei powinno sprzyjać przyciągnięciu zagranicznych inwestorów na tamtejszy rynek.

"Ocena odzwierciedla lepszą kondycję gospodarczą i większą odporność zadłużenia zewnętrznego na wahania kursu walutowego" - można przeczytać w uzasadnieniu decyzji przytoczonym przez Bloomberga.

Bloomberg przypomina również, że Węgry, które ze względu na kryzys w 2010 roku potrzebowały pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zdołały wyjść z kryzysu, a obecny rząd zdecydował się na szereg istotnych ruchów, dotyczących np. sprawy kredytów we frankach szwajcarskich. O reformach Viktora Orbana pisaliśmy szerzej w money.pl.

Eksperci z Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w tym roku węgierska gospodarka urośnie o 2,3 procent r/r. W 2017 roku PKB ma według nich skoczyć o 2,5 procent r/r. Jednocześnie wskaźnik bezrobocia ma spaść z 6,6 do 6,4 procent.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2016

sami swoiTakiego polityka powinna miec Polska obok Beaty i Kacznskiego. Orban to wspanialy czlowiek Polityk nie daje sie brukseli i sie nie przejmuje bruksela … Czytaj całość

18-09-2016

cfrRządzi gospodarz i obywatel tego kraju nie obcy internacjonaliści i ich mocodawcy - to musza być efekty.

18-09-2016

robolOoooo,po tytule widać,ze lewackie elyty bardzo rozdraznione i zawiedzione...

Rozwiń komentarze (9)