Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej "drobnicy" w portfele OFE

0
Podziel się:

Analiza składu portfeli funduszy emerytalnych, według ich stanu na koniec grudnia 2006, roku dość jednoznacznie potwierdza spadek zainteresowania OFE inwestycjami w największe i najbardziej płynne spółki.

Analiza składu portfeli funduszy emerytalnych, według ich stanu na koniec grudnia 2006, roku dość jednoznacznie potwierdza spadek zainteresowania OFE inwestycjami w największe i najbardziej płynne spółki.

Łączny udział emitentów, których akcje współtworzą WIG20 przekraczał wprawdzie na koniec roku połowę wartości portfela papierów udziałowych, było to jednak zdecydowanie mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Wówczas niemal 2/3 środków było ulokowane w spółki wchodzące w skład indeksu polskich blue chips. Największym beneficjentem tej zmiany zostały małe i średnie spółki - inwestycyjny hit ubiegłego roku. W końcu grudnia 2006, udział emitentów z MIDWIG stanowił 27% wartości portfela akcyjnego. Znacznie wyższą dynamikę możemy obserwować w kategorii WIG(*), obejmującej spółki tworzące WIG ale nie będące składnikami WIG20 i MIDWIG. Ich udział w portfelu akcyjnym w ciągu roku niemal uległ podwojeniu i wyniósł 13,6%.

Co ciekawe, łączny udział trzech największych grup (WIG20, MIDWIG oraz WIG(*))
nie uległ istotnej zmianie. Przed rokiem spółki te stanowiły 95,7% portfela akcyjnego, a w grudniu 2006 było to 95,2%. W końcu 2006 roku nadal nieco ponad 2% środków lokowanych w akcje, zarządzający OFE zainwestowali w papiery zagraniczne, a pozostałe inwestycje nie przekroczyły granicy 1%.

Najwięcej, bo po 0,8%, zarządzający ulokowali w certyfikatach inwestycyjnych krajowych funduszy nieruchomości oraz z akcjach najmniejszych spółek, współtworzących indeks WIRR.

Szczegółowe dane o strukturze inwestycji poszczególnych funduszy pokazują, iż wbrew dość powszechnym opiniom, duże fundusze nie skupiają się na segmencie najbardziej płynnych papierów. Co prawda w przypadku ING NNP OFE spółki z WIG20 stanowią aż 60% portfela akcyjnego, jednak największy z funduszy CU OFE zainwestował w nie 52%, a dla trzeciego funduszu pod względem wartości zarządzanych, wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 50%. W obu przypadkach to wielkości niższe niż średnia dla całego rynku. Zaskoczeniem może być to, że liderem zaangażowania w akcje największych emitentów jest OFE DOM (62,7%), czyli jeden z najmniejszych graczy na emerytalnym rynku. Na przeciwległym biegunie znajduje się OFE Polsat, który w akcje spółek z WIG20 zainwestował mniej niż 30% środków przeznaczonych na portfel papierów udziałowych.

W przypadku inwestycji w spółki z indeksu MIDWIG, uwagę przykuwa bardzo wysoki udział tej grupy w inwestycjach Commecial Union OFE, który w akcjach emitentów tworzących ten indeks ulokował 1/3 portfela. Zdecydowało o tym relatywnie wysokie zaangażowanie w akcje przedstawicieli sektora finansowego - Getin Holding, ING Banku Śląskiego oraz Banku Millennium. Najmniej giełdowych średniaków znajdziemy w portfelach Generali OFE i OFE DOM (odpowiednio 16,6% i 18,3%).

Na małe i średnie spółki spoza indeksu MIDWIG zdecydowanie postawił zarządzający OFE Polsat, lokując w nie ponad 40% środków przeznaczonych na rynek akcji. Akcje tych emitentów stanowią również nieco ponad 1/5 portfela akcyjnego Pekao OFE i Generali OFE. Najmniejszy udział emitentów z tego grona wykazują największe fundusze - CU OFE i ING NNP OFE, w których stanowią one mniej niż 10% portfela papierów udziałowych.

Pozostała część portfela, która średnio dla wszystkich OFE stanowi 5%, a w przypadku poszczególnych funduszy nie przekracza 10% wartości inwestycji w papiery udziałowe, to wyraźne pole do poszukiwania przewagi nad konkurentami. Najmniejsze fundusze poszukują jej wśród najmniejszych emitentów, tworzących indeks WIRR. OFE DOM ulokował w tym segmencie 4,4% akcyjnych inwestycji, a Pekao OFE i OFE Polsat odpowiednio 3,8% oraz 3,3%. Część funduszy, raczej z segmentu średniaków, ulokowała znaczną cześć środków z tej puli na rynku nieruchomości, za pośrednictwem krajowych funduszy inwestycyjnych. Z kolei fundusze zarządzające największymi aktywami szukają przewagi poza granicami Polski, inwestując w akcje spółek notowanych na zagranicznych rynkach (4,1% PZU „Złota Jesień", 3,4% Commercial Union, 2,9% ING NNP).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)