Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka inwestycja Grupy Azoty. Jest umowa z PIR

0
Podziel się:

Drugi największy producent nawozów w UE zbroi się.

Wielka inwestycja Grupy Azoty. Jest umowa z PIR
(Grupa Azoty Police)
bELnFFnp

Spółki z Grupy Azoty podpisały umowę z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR). Pozwoli to pozyskać pieniądze na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji propylenu. Koszt inwestycji to prawie 1,7 miliarda złotych. Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Grupa Azoty Police i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK)
podpisały umowę z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi. Określa ona zasady, dzięki którym spółki ustalą szczegółowe warunki sfinansowania budowy w Policach instalacji PDH wartej prawie 1,7 mld zł.

Start budowy planowany jest na przyszły rok, a uruchomienie instalacji na początek 2019 roku. Najważniejszym odbiorcą produkowanego w niej propylenu będą zakłady w Kędzierzynie.

bELnFFnr

Instalacja PDH będzie produkować około 400 tysięcy ton propylenu rocznie, z czego około 150 tysięcy ton będzie odbierać Grupa Azoty ZAK. Pozostała część trafi na eksport.

- Na propylen wydajemy rocznie 500 mln zł, nawet więcej niż na gaz. Szukaliśmy możliwości obniżenia kosztów. Dlatego ten projekt ma tak duże znaczenie dla Grupy Azoty i zakładów w Kędzierzynie - podsumował prezes Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz.

Grupa Azoty Police będzie sponsorem projektu, natomiast obok inwestora branżowego, którym będą ZAK, preferowanym inwestorem finansowym w spółce celowej (SPV) powołanej do realizacji inwestycji zostanie PIR. Zgodnie z porozumieniem, udział PIR nie spadnie poniżej 25 procent. Potencjalni inwestorzy zobowiązali się do podjęcia ostatecznej decyzji nt. modelu finansowania w ciągu 2 miesięcy.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

bELnFFnx

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bELnFFnS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)