Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiemy ile KI Chemistry kupiła akcji Ciechu

0
Podziel się

Piątego marca zostało ogłoszone wezwanie papiery spółki.

Wiemy ile KI Chemistry kupiła akcji Ciechu
(peepo/iStockphoto)
bEpTXezV

KI Chemistry kupił w wezwaniu 26.952.052 akcji Ciechu - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.Kapitał zakładowy Ciechu dzieli się na 52,7 mln akcji, co oznacza, że KI Chemistry będzie kontrolowało około 51,14 proc. głosów.

KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments piątego marca wezwało do sprzedaży 66 proc. akcji Ciechu oferując początkowo po 29,5 zł za akcję. W maju cena została podwyższona do 31 zł. Zapisy zakończyły się w ostatni piątek, 30 maja.

Warunkiem wezwania było uzyskanie zapisów na sprzedaż min. 31.619.946 akcji, stanowiących 60 proc. kapitału spółki.

bEpTXezX

KI Chemistry 2 czerwca informował, że kupi akcje Ciechu, na które złożono zapisy w wezwaniu, pomimo że liczba zapisów była niższa niż 31.619.946, które było warunkiem wezwania.

Pośredniczący w wezwaniu - DM BZ WBK informował wcześniej, że poza osiągnięciem wskazanego wcześniej progu nie spełniono też kolejnego warunku - podjęcia przez walne zgromadzenie spółki uchwały w sprawie powołania do rady nadzorczej Ciechu osoby wskazanej przez wzywającego.

Poza tym _ od momentu ogłoszenia wezwania do 30 maja 2014 r. rada nadzorcza spółki podjęła uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie rozporządzenia prawem lub zaciągnięcie zobowiązania, którego wartość przekracza równowartość kwoty 40.000.000 zł i takie uchwały nie zostały przez radę nadzorczą spółki uchylone _.

Została natomiast zawarta umowa o strategicznej współpracy między inwestorem a spółką. KI Chemistry zobowiązał się do wspierania spółki w jego dotychczasowej działalności i podjęcia działań w kierunku wzmocnienia sytuacji rynkowej oraz finansowej spółki. Zobowiązał się też podjąć działania zmierzające do zintegrowania działalności Ciechu ze spółkami z grupy kapitałowej, do której należy KI Chemistry, m.in. w celu uzyskania synergii.

bEpTXeAd

Umowa zakłada też m.in. powołanie zespołu do spraw reorganizacji Ciechu, który przedstawi plan jego reorganizacji. Do czasu przygotowania ostatecznego planu reorganizacji Ciechu spółka zobowiązała się do zawieszenia procesu restrukturyzacji grupy.

Wcześniej akcjonariusze Ciechu zdecydowali o wypłacie 1,13 zł dywidendy na akcję. Łącznie na ten cel trafi 59,6 mln zł z zeszłorocznego zysku, który wyniósł 100,7 mln zł.

Propozycję wypłaty dywidendy zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa. Zarząd chciał pozostawić zysk w spółce. Również inwestor w wezwaniu informował, że do czasu ustalenia ostatecznego planu reorganizacji niezbędne jest zobowiązanie zarządu do rekomendowania walnemu przeznaczenia całego zysku za 2013 r. na kapitał zapasowy.

Analitycy oceniali wcześniej, że Skarb Państwa prawdopodobnie sprzedał akcje Ciechu w wezwaniu KI Chemistry, natomiast na wezwanie nie odpowiedziała część inwestorów finansowych.

bEpTXeAe

Przed wezwaniem Skarb Państwa posiadał 38,72 proc. akcji spółki (20.407.437 akcji). Wśród dużych inwestorów w akcjonariacie znajdowały się też m.in. OFE PZU Złota Jesień (9,2 proc., czyli 4.850.000 sztuk) i ING OFE (8,54 proc. akcji, czyli 4.500.000 walorów).

Oznacza to, że gdyby Skarb Państwa odpowiedział na wezwanie, na jego konto trafiłoby 31 zł za każdą akcję plus 1,13 zł z dywidendy (prawo do dywidendy ustalono na 29 maja), co w sumie dawałoby 32,13 zł.

bEpTXeAy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)