Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Iskrzy na linii USA - Chiny. Giełdy w dół w obawie przed wojną handlową

10
Podziel się

Na giełdach całego świata ceny akcji mocno spadają.

Donald Trump wytacza ciężkie działa przeciw Chinom.
Donald Trump wytacza ciężkie działa przeciw Chinom. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bDzMuJIR

To reakcja na wymianę ciosów między USA i Chinami. Walka toczy się o wpływy z handlu. Eksperci nie przebierają w słowach i poważnie mówią o groźbie wojny handlowej.

Stało się. Od piątku zaczynają obowiązywać amerykańskie cła na import stali i aluminium. Do tego w czwartek prezydent Donald Trump ogłosił uruchomienie sankcji handlowych wobec Chin, obejmujących cła odwetowe i ograniczenie inwestycji.

Ekonomiści PKO BP zauważają, że stawka celna na import chińskich towarów będzie na poziomie 25 proc., czyli wyniesie około 60 mld dolarów. Dodatkowo Stany Zjednoczone mają wystąpić przeciwko Chinom na forum WTO (Światowa Organizacja Handlu).

bDzMuJIT

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Chin. Władze tego kraju mówią o odwecie, nakierowanym głównie na import amerykańskiej żywności. Mowa m.in. o 15 proc. cłach na owoce, orzechy i wina. Chodzi tu o blisko 1 mld dolarów. Wyższą, 25-proc. stawką, mają być obłożone także wieprzowina czy złom aluminium za 2 mld dolarów.

Eksperci coraz głośniej ostrzegają przed narastającym napięciem między dwiema największymi gospodarkami świata, nazywając to wojną handlową. Skutkuje to m.in. ostrymi spadkami na giełdach.

Zobacz także: Jak wojna ocaliła amerykański przemysł motoryzacyjny

- Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynkach przyniosło wyraźne podbicie ryzyka wśród inwestorów. Tłumaczone jest to wprowadzeniem nowego cła przez administrację Donalda Trumpa, co przy głośnej krytyce ze strony Chin traktowane jest jako możliwy początek tzw. wojen handlowych na świecie - komentuje Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

bDzMuJIZ

Ekspert wylicza, że rynek zareagował dość dynamicznie przeceniając akcje na amerykańskiej giełdzie. Indeks S&P500, grupujący pół tysiąca największych firm w USA, w jeden dzień stracił na wartości 2,5 proc.

Przebieg sesji na amerykańskiej giełdzie

Nerwowo było też w nocy na parkietach azjatyckich. Indeks Nikkei225 zanotował jeszcze większy spadek notowań - o 4,4 proc. Z kolei chiński Shanghai Composite stracił 3,4 proc.

bDzMuJJa

Już w czwartek na giełdach europejskich również widać było ucieczkę inwestorów z pieniędzmi. Główne indeksy były pod kreską około 2 proc. W ten trend wpisała się też warszawska giełda.

- Czy te pierwsze salwy handlowej agresji to dopiero początek poważnego konfliktu, czy tylko ostrzeżenia? W tej chwili trudno to jednoznacznie ocenić, aczkolwiek z perspektywy rynkowej dalsze zaognianie sytuacji może się okazać poważnym argumentem dla inwestorów, by na dłuższy czas odpocząć od akcji, zwłaszcza, że działania obu krajów szybko mogą się negatywnie przełożyć na sytuację gospodarczą na świecie - podkreśla Szymon Juszczyk, ekspert rynkowy RDM Wealth Management.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzMuJJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Widzę.
3 lata temu
Rudemu mutantowi się pali po siedzeniem i myśli, że embargiem pozbędzie się długów USA wobec Chin. Niekoniecznie - miliardy czekają!
Kibic
3 lata temu
To są działania spóźnione o 10 lat . Teraz to Chiny nie są tak uzależnione od eksportu jak wtedy .
kam22
3 lata temu
USA jest skończone
bDzMuJJv
aaaaa
3 lata temu
Chiny nałożyły cła na amerykanskie półprodukty typu złom aluminiowy, wieprzowina. Co jest strzałem we własną stope bo produkt wytworzony w Chinach bedzie jeszcze drozszy. Wg mnie jest za duzo towarów z Chin. Koncerny zarabiają miliardy na ludziach pracujących za miskę ryżu a sporo rzeczy mozna by produkować u nas w UE czy USA.
xd
3 lata temu
Zamiast grać na giełdzie to weźcie się do roboty .