Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Work Service: 14,7% Polaków rozważa obecnie wyjazd do pracy za granicę

0
Podziel się:
Work Service: 14,7% Polaków rozważa obecnie wyjazd do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozważa obecnie 14,7% Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy, czyli o 6 pkt proc. mniej niż jeszcze na początku tego roku, wynika z najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Work Service i CEED Institute.

Jak wynika z najnowszego raportu zmniejszyła się liczba chętnych do emigracji. W porównaniu z poprzednią edycją badania, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, o 7 pkt proc. zwiększył się odsetek osób, które zdecydowanie nie chcą wyjechać za granicę. Spadł również odsetek rozważających emigrację (14,7% we wrześniu b.r. wobec 20,7% w marcu b.r.), a jednocześnie mniej osób zdecydowanie zamierza wyjechać z Polski (5,3% we wrześniu b.r. wobec 6,4% w marcu b.r.). Oznacza to, że obecnie około 1 mln Polaków planuje emigrację zarobkową w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, podano w raporcie.

"Spadek zainteresowania emigracją zarobkową może być efektem poprawy kondycji polskiego rynku pracy. Jak pokazują wskaźniki gospodarcze i cykliczne dane publikowane przez GUS, od początku roku mamy do czynienia z systematyczną poprawą sytuacji pracowników w Polsce. Dynamika wzrostu płac powinna się utrzymać na poziomie 5% r/r, bezrobocie najpewniej osiągnie na koniec września wartość jednocyfrową po raz pierwszy po 7 latach, a urzędy pracy odnotowują rekordowe liczby nowych ofert. Faktem jest, że wchodzimy w etap rynku pracownika. Polacy mają większe poczucie bezpieczeństwa o swoje zatrudnienie i nadzieję na dalszą poprawę warunków pracy. Stąd mniejsze chęci do poszukiwania wyzwań zawodowych poza granicami kraju" - skomentował wyniki raportu prezes Work Service Tomasz Hanczarek, cytowany w komunikacie.

Polacy od lat najchętniej wybierają europejski rynek pracy, jeśli decydują się na emigrację zarobkową. W tej edycji badania Niemcy są najbardziej preferowaną destynacją, którą wskazuje 31% osób rozważających emigrację. Drugim krajem najczęściej wskazywanym jest Wielka Brytania (30%), a na trzecim miejscu uplasowała się - podobnie jak w poprzedniej edycji badania - Norwegia (10%).

"Niemcy aktywnie przyciągają imigrantów zarobkowych. Tylko w ubiegłym roku ponad 10 tys. Polaków wybrało ten kraj na pobyt stały, a 5-krotnie więcej podjęło tam pracę. A to nie koniec, bo według prognoz Boston Consulting Group w 2020 roku niemieckiej gospodarce będzie potrzeba 2,4 mln pracowników, a w 2030 już 10 mln. Widzimy jednocześnie wyraźny spadek zainteresowania wyjazdami do Holandii (1%), która jeszcze rok temu była trzecim najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków (23%)" - powiedział prezydent rady nadzorczej Work Service Tomasz Misiak, cytowany w komunikacie dotyczącym raportu.

Według raportu, co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8%). Ponad połowa Polaków rozważających emigrację to osoby młode, do 35. roku życia. Wśród najczęściej deklarujących chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim (44%) oraz zawodowym (28%).

Dla 84% osób rozważających wyjazd do pracy za granicę najważniejszym powodem takich planów są wyższe zarobki. Na kolejnych miejscach Polacy wskazywali perspektywę podniesienia standardu życia (41,5%), lepsze warunki socjalne (31%) oraz większe możliwości rozwoju zawodowego (38,7%). Wśród czynników powstrzymujących Polaków pierwsze miejsce zajmuje przywiązanie do rodziny i przyjaciół w kraju (72,2%).

Badanie zrealizowano na próbie N=660 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS. Zostało zrealizowane w okresie 7-10 sierpnia 2015 r. przez Instytut Millward Brown na zlecenie Work Service.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)