Notowania

tps
13.01.2012 08:10

Wreszcie koniec sporu między TPSA a DPTG

Ugoda będzie kosztowała spółkę telekomunikacyjną 550 milionów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Telekomunikacja Polska podpisała ugodę z Danish Polish Telecommunications Group, kończącą spór między spółkami. Na jej mocy zapłaci DPTG 550 mln euro.

TP SA wcześniej zawiązała na ten cel rezerwy. Spółka zapewnia, że ugoda nie wpłynie znaczącą na wskaźnik EBITDA w 2011 roku, nie powinna też mieć wpływu na jej politykę dywidendową.

Kompromis kończy spór ciągnący się od 2001 roku w związku z kontraktem podpisanym w 1991 roku.

_ Zgodnie z treścią ugody, TP SA zapłaci DPTG łączną kwotę 550 mln euro (ok. 2.455 mln zł) a DPTG bezzwłocznie wycofa wszelkie roszczenia w odniesieniu do tego długoletniego sporu, włączając w to próby stwierdzenia wykonalności opiewającego na kwotę 396 mln euro wyroku Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu wydanego dla Fazy 1 sporu, opiewające na ok. 320 mln euro (uwzględniając odsetki) roszczenie złożone w Trybunale Arbitrażowym dla Fazy 2 oraz jakiekolwiek inne roszczenia, odszkodowania lub koszty prawne w odniesieniu do działań prawnych podjętych przez którąkolwiek ze stron _ - podano w raporcie.

Kwota zostanie przekazana DPTG w dwóch ratach. Pierwsza, o wartości 275 mln euro, zostanie zapłacona do 13 stycznia 2012 r., druga, tej samej wielkości, będzie przekazane _ jak tylko DPTG cofnie wszystkie wnioski o stwierdzenie wykonalności w toczących się postępowaniach _.

Spółka poinformowała, że ugoda nie wpłynie znacząco na wskaźnik EBITDA TP SA za 2011 rok, ponieważ już została w związku ze sporem zawiązana rezerwa w wysokości 542 mln euro.

_ (...) jedynie 36 mln zł różnicy zostanie odzwierciedlone we wskaźniku EBITDA za rok 2011. Struktura bilansu TP SA pozostanie solidna, ponieważ nawet uwzględniając wskazany powyżej wypływ gotówki, wskaźnik zadłużenia po hedgingu (pro-forma) pozostanie poniżej 25 proc. na koniec 2011 r. _ - napisano w komunikacie.

TP SA zapewnia, że podpisane porozumienie nie powinno mieć żadnego wpływu na dywidendę spółki ani na planowane korzyści ze średnioterminowego planu działań, ogłoszone w lutym 2010 roku.

_ Ugoda nie wpłynie również na realizację celów grupy TP na rok 2011, ponieważ zostały one podane z wyłączeniem jakiegokolwiek wpływu roszczeń i sporów _ - napisano w raporcie.

Tagi: tps, pro, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz