Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile wydaje przeciętny Amerykanin? Są najnowsze dane

W lipcu Amerykanie wydali w sklepach aż o 42 mld dolarów więcej niż miesiąc wcześniej - podało Biuro Analiz Ekonomicznych USA. Te dane mogą dać argument do podwyżki stóp procentowych Fed, czego obawiają się światowe giełdy akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Wydatki Amerykanów były w lipcu większe o 42 mld dolarów (+0,4 proc.), ale za to dochody aż o 60,1 mld dolarów (+0,3 proc.) przekroczyły dane z czerwca. Wszystko to zgodnie z prognozami analityków.

Na przeciętnego Amerykanina przypadało w lipcu 3,6 tys. dolarów miesięcznie tzw. dochodu do dyspozycji (po podatkach, ale razem z wypłatami socjalnymi), czyli o 125 dolarów więcej niż rok temu, a wydatki wyniosły 3,3 tys. dolarów - o 121 dolarów więcej niż w 2015 r.

5,7 procent dochodów, czyli łącznie 795 mld dolarów, mieszkańcy USA przeznaczyli na oszczędności. To więcej niż w lipcu rok temu (791 mld dolarów), choć stopa oszczędności była wtedy wyższa (5,8 proc.).

Groźne stopy procentowe

Pozytywny trend w dochodach i wydatkach grozi inflacją i może dać jeden z powodów do podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny (Fed), a na tę wiadomość z niepokojem oczekują rynki akcji. Mimo że wyższe stopy to będzie powrót do normalności, to rynki przyzwyczaiły się już do łatwego pieniądza i odwyk może być bolesny.

Dużo ważniejsze dla Fed od wspomnianych wyżej danych będą informacje Biura Statystyk Rynku Pracy, które zostaną podane w piątek, czyli stopa bezrobocia i wzrost zatrudnienia oraz płac i to one mają zdecydować, czy stopy wzrosną już we wrześniu.

Sugestie zbliżania się takiego kroku widać w wypowiedziach członków Fed od połowy sierpnia, a szczególnie na rynki podziałały piątkowe wypowiedzi prezes Yellen i wiceprezesa Fishera. Podwyżka stóp zacznie prawdopodobnie odwrót inwestorów na rynkach finansowych od bardziej ryzykownych aktywów.

W lipcu ceny wzrosły w USA o 0,8 proc., ale nie uwzględniając cen żywności i energii już o 1,6 proc. Jeśli na rynek ropy powrócą wzrosty, to inflacja może przyśpieszyć, wtedy obecny zbyt duży nawis pieniądza po latach dodruku, może być problemem dla gospodarki i trzeba będzie go z rynku ściągnąć. Ruch wyprzedzający to właśnie podwyżka stóp procentowych, która przesunie środki z rynku w kierunku obligacji czy lokat bankowych.

Tagi: dochody i wydatki amerykanów, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2016

arek96948Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)