Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyjątkowo dotkliwa przecena na Wall Street

0
Podziel się:

Poniedziałek na Wall Street przyniósł mocne spadki głównych indeksów w reakcji na słabsze od oczekiwań dane makro, głównie z chińskiej gospodarki.

Wyjątkowo dotkliwa przecena na Wall Street
(Kentannenbaum/Dreamstime)

Poniedziałek na Wall Street przyniósł mocne spadki głównych indeksów w reakcji na słabsze od oczekiwań dane makro, głównie z chińskiej gospodarki. W centrum uwagi znalazły się mocno taniejące ceny surowców i metali szlachetnych.

Notowaniom nie pomagały dane gospodarcze. Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) spadł w kwietniu i wyniósł 42 pkt., wobec 44 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali indeksu w kwietniu na poziomie 45 punktów. Również indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w kwietniu. Wyniósł 3,05 pkt. z 9,24 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 7,0 pkt.

Strach przed najbardziej ryzykownymi aktywami widać także po inwestorach. Zagraniczni inwestorzy zmniejszyli w lutym posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 17,8 mld USD. W styczniu zagraniczni inwestorzy zwiększyli stan posiadanych przez siebie amerykańskich aktywów netto o 25,7 mld dolarów.

Reakcja na giełdach była natychmiastowa, a skala przeceny nadzwyczaj duża. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,79 proc., do 14.599,20 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 2,30 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.552,37 pkt. Nasdaq Composite natomiast stracił 2,38 proc. i wyniósł 3.216,49 pkt.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocne spadki notowały w poniedziałek surowce. Ceny złota spadały ponad 5,4 proc., spadając poniżej poziomu 1400 dolarów za uncję. Ceny tego kruszcu są tym samym na najniższych poziomach od ponad dwóch lat, od lutego 2011 roku. Srebro traciło ponad 9 proc.

_ - Przez ostatnie 10 lat na rynku złota mieliśmy hossę, która w końcu w pełni przechodzi w bessę. Kombinacja silniejszego dolara, informacje o prawdopodobieństwie sprzedaży przez Cypr złota oraz spekulacje na temat wycofywania się Fedu z polityki luzowania ilościowego - wszytko to miało negatywny wpływ na ceny złota _ - ocenił David Govett, główny analityk ds. rynku metali szlachetnych w Marex Spectron Group.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska oceniła, że Cypr będzie musiał sprzedać _ nadwyżki _ w rezerwie złota warte 400 mln euro. I chociaż bank centralny Cypru oświadczył, że nie zamierza sprzedawać swoich zapasów kruszcu, wśród inwestorów pojawiły się spekulacje, że nie tylko Cypr, ale też i inne kraje strefy euro, zmagające się ze skutkami kryzysu zadłużenia, staną przed koniecznością sprzedaży zapasów tego metalu.

W ślad za cenami metali szlachetnych spadały ceny metali bazowych. Cena miedzi na londyńskiej LME spadła do 7089 dolarów za tonę, co jest najniższą ceną tego metalu od 21 października 2011 roku. Ceny aluminium spadły do 1818 dolarów za tonę, najniżej od 7 października 2009 roku.

Notowania miedzi w ostatnich 12 miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Surowcom nie pomagały poniedziałkowe dane z chińskiej gospodarki. Jak poinformowało w poniedziałek biuro statystyczne w Pekinie, Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kwartale 2013 roku o 7,7 proc. w skali roku. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 8,0 procent.

_ - Ceny metali bazowych ciągną w dół metale szlachetne. Spadki intensyfikują nowe dane z chińskiej gospodarki _ - ocenił Daniel Briesemann, analityk Commerzbanku.

Dużą nerwowość wywołała też informacja, która pojawiła się pod koniec sesji. Na mecie maratonu w Bostonie doszło do dwóch silnych ekspozji, a do czasu zamknięcia notowań nie były znane ich przyczyny.

Ze spółek lepsze od oczekiwań wyniki podał Citigroup. Zysk banku w pierwszym kwartale wyniósł 1,29 centów na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,17 centów na akcję. Przychody w I kw. wyniosły 20,81 mld dolarów. Analitycy spodziewali się tu 20,17 mld dolarów.

Wśród amerykańskich spółek uwagę zwracały drożejące prawie 15 proc. akcje Sprint Nextel po informacji, że Dish Network chce go kupić za 25,5 mld dolarów w gotówce i akcjach. Na wartości tracili konkurenci Sprinta, AT&T i Verizon.

Spadały zaś akcje Saks po obniżeniu im rekomendacji do _ neutralnie _ z _ przeważaj _ przez analityków JPMorgan.

We wtorek swoje wyniki za pierwszy kwartał przedstawią m.in. BlackRock, Coca-Cola, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Northern Trust, US Bancorp, Intel, CSX i Yahoo, w środę Abbott Labs, Bank of America, Bank of NY Mellon, American Express, Ebay, Noble i Sandisk, w czwartek Morgan Stanley, PepsiCo, Philip Morris, United Health, Verizon, Nokia, Peabody Energy, Google, IBM, Microsoft, Capital One, Chipotle i E-Trade Financial, a w piątek GE, McDonald's, Schlumberger, Baker Huges oraz Honeywell.

Czytaj więcej w Money.pl
Wall Street bez nowych rekordów. Co stanęło na drodze? Inwestorzy są coraz bardziej ostrożni. Sprawdź, co będzie wpływać na notowania w przyszłości.
Historyczne rekordy. Wall Street coraz bliżej... Lekkim wsparciem dla dobrego zachowania rynku akcji były dane z rynku pracy.
Spadki na Wall Street. Przez fatalne dane Wprawdzie stopa bezrobocia spadła w marcu z 7,7 proc. do 7,6 proc., ale wynika to głownie z odpływu blisko pół miliona osób z kategorii siły roboczej.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)