Notowania

Spadają zyski Cyfrowego Polsatu. Świadczy więcej usług, ale mniejszej liczbie klientów

Z telewizji, telefonu i internetu od Cyfrowego Polsatu korzysta prawie 6 mln klientów. Choć liczba świadczonych usług rośnie, zyski firmy spadają. Nie martwi to jednak inwestorów. Akcje spółki wyraźnie rosną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Polsat)
Władze Cyfrowego Polsatu odkryły karty.

Znamy wyniki finansowe imperium biznesowego Zygmunta Solorza-Żaka. Grupa Cyfrowego Polsatu, w której miliarder ma blisko 57 proc. udziałów wartych około 8 mld zł, ma większą sprzedaż, ale niższe zyski.

W trzecim kwartale przychody ze sprzedaży były na poziomie 2 mld 735 mln zł wobec 2 mld 391 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ten progres nie udało się jednak przełożyć na wzrost zysków.

Cyfrowy Polsat od lipca do września odnotował 226 mln zł zysku netto. To o 17 mln zł mniej niż w trzecim kwartale 2017 roku. Wynik jest więc niższy o 7 proc.

To spadek znacznie większy niż procentowy ubytek liczby klientów usług kontraktowych, które stanowią prawie 85 proc. całej świadczonej oferty (reszta to usługi przedpłacone). Łączna liczba klientów, którym grupa świadczy usługi w modelu kontraktowym, wyniosła na koniec września 5 mln 712 tys. 151. Jest ich więc o 1,4 proc. mniej niż przed rokiem.

"Na ubytek klientów kontraktowych wpływ miała przede wszystkim konsolidacja kontraktów pod jedną wspólną umową kontraktową w ramach gospodarstwa domowego. (...) Zgodnie z założeniami strategicznymi grupa unika agresywnej polityki sprzedażowej na pojedynczych produktach, skupiając się na zwiększeniu poziomu lojalności klientów, szczególnie poprzez oferowanie szerokiego portfolio usług łączonych" - czytamy w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Cenzura zgodna z prawem. Media chcą zmiany przepisów

Łączna liczba usług świadczonych przez grupę zarówno w modelu kontraktowym, jak i przedpłaconym wyniosła 16 mln 851 tys. 153, co stanowi wzrost o 2,7 proc. w skali roku.

"W pierwszych dziewięciu miesiącach i trzecim kwartale 2018 roku odnotowaliśmy rok do roku wzrost liczby wszystkich naszych podstawowych usług świadczonych w modelu kontraktowym, tj. płatnej telewizji, telefonii komórkowej oraz szerokopasmowego dostępu do internetu. Jednocześnie po kilku kwartałach wyraźnej presji wynikającej z wprowadzenia regulacji prawnych obligujących klientów wszystkich sieci do rejestracji przedpłaconych kart SIM, obserwujemy stabilizację liczby świadczonych przez nas usług przedpłaconych przy wysokim poziomie ARPU (średni przychód na jednego użytkownika - przyp. red.)" - wskazują władze spółki.

Choć zyski spadły, na poziomie zysku EBITDA jest lekkie pozytywne zaskoczenie. Analitycy domów maklerskich spodziewali się mocniejszego spadku. Z ankiet PAP wynika, że prognozy zakładały między 877 i 909 mln zł. A jest 920 mln zł.

Tym samym na giełdzie obserwujemy wzrost notowań akcji. Cyfrowy Polsat przed południem zyskiwał prawie 3 proc., co plasuje spółkę w czołówce najlepszych z największych emitentów na GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji Cyfrowego Polsatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2018

onsprzedal sie pisowi wiec musi im kase dac szkoda polsatu rezygnuje z polsatu

08-11-2018

DrzymałaUsługi???? jedno i to samo na 100 kanałach nudy jak cholera.Chyba tez zrezygnuje.

08-11-2018

widzCzy Polsat jest stał się przystawką PiS?

Rozwiń komentarze (16)